Strona główna | Rozgrywki Młodzieżowe | Szczypiorniak na Orlikach: odsłona nr 4!

Szczypiorniak na Orlikach: odsłona nr 4!

 

„Szczypiorniak na Orlikach” wystartował! Pierwszy turniej w ramach tegorocznej, czwartej już edycji akcji odbył się w Warszawie. W najbliższych dniach do rywalizacji przystąpią uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych w całej Polsce. Wielki finał z udziałem 32 najlepszych ekip zaplanowano w Krakowie w dniach 18-20 czerwca. Mecze o medale rozegrane zostaną w Kraków Arenie, tuż przed spotkaniem towarzyskim Polska – Dania, w ramach przygotowań Biało-czerwonych do EHF Euro 2016!

Wietrzna pogoda nie przeszkodziła chłopcom ze Szkoły Podstawowej nr 336 na warszawskim Ursynowie oraz reprezentantom Szkoły Podstawowej nr 14 z Mokotowa. Młodzi szczypiorniści dzielnie rywalizowali na otwartym boisku. – Wiatr nie jest przyjemny, ale kiedy świeci słońce jest nawet całkiem ciepło. Zresztą piłkarze ręczni to twardziele, więc taka pogodna nam nie przeszkadza! – zgodnie podkreślali.

Kibicowali im koledzy i koleżanki z młodszych klas, którym czas umilała maskotka EHF Euro Polska 2016. Przypomnijmy, że oficjalną nazwę sympatycznej „łapki” poznamy już w najbliższy weekend, podczas turnieju Final4 o PGNiG Puchar Polski mężczyzn na warszawskim Torwarze.

Sportowe zmagania toczyły się nie tylko pod okiem telewizyjnych kamer, obserwowali je również znamienici goście: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dorota Idzi, Dyrektor Sportowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce Jerzy Eliasz, Naczelnik Wydziału Sportu Dzielnicy Ursynów Zenon Dagiel oraz Prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej Ryszard Łodziński. Honory gospodarza pełniła Dyrektor SP nr 336 Lucyna Bieniasz-Ząbek.

Pani dyrektor miała powody do dumy, albowiem to właśnie uczniowie z trzysta trzydziestki szóstki triumfowali w turnieju i znacznie przybliżyli się do awansu do wojewódzkiego finału.

– W zeszłym roku zajęliśmy drugie miejsce na Mazowszu i niestety ominął nas wyjazd do Częstochowy na Festiwal Finałowy. W tym roku damy z siebie wszystko żeby wygrać i pojechać do Krakowa. Zagrać w tej ultranowoczesnej hali, na tym samym boisku, na które chwilę potem wybiegną Sławomir Szmal, Michał Jurecki, Kamil Syprzak i inni brązowi medaliści mistrzostw świata w Katarze to byłoby coś – mówili podekscytowani triumfatorzy. Kto wie, być może wśród nich rośnie następca tych znakomitych reprezentantów kraju?   

Co bardzo ważne z każdą kolejną edycją akcja zyskuje na popularności. W tym roku jest niemal pewne, że liczba uczestników przekroczy 16.000 dzieci! W pierwszej odsłonie Szczypiorniaka na Orlikach przed trzema laty udział wzięło 6.000 młodych adeptów piłki ręcznej.

 

Zwycięzców wojewódzkich kwalifikacji poznamy na przełomie maja i czerwca. W planach jest rozegranie wojewódzkich turniejów finałowych m.in. w Krakowie, Wrocławiu , Katowicach oraz Gdańsku, a więc miastach gospodarzach styczniowych mistrzostw Europy seniorów.

Zwieńczeniem turniejów eliminacyjnych będzie turniej finałowy – Festiwal Piłki Ręcznej PGNiG Dzieciom, który odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2014 roku w Krakowie. Mecze o medale zostaną rozegrane 20 czerwca, tuż przed meczem towarzyskim w Kraków Arenie, gdzie Biało-czerwoni, brązowi medaliści MŚ w Katarze podejmą wicemistrzów Europy Duńczyków! To właśnie w tej pięknej, nowoczesnej hali Polacy rozgrywać będą wszystkie mecze w ramach EHF Euro 2016!

„Szczypiorniak na Orlikach” jest programem mającym na celu popularyzację piłki ręcznej wśród dzieci, młodzieży, a także nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach podstawowych. Organizatorami i pomysłodawcami akcji są Związek Piłki Ręcznej w Polsce, sponsor strategiczny polskiej piłki ręcznej – firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Szczypiorniak na Orlikach to ważny etap szerokiego planu wprowadzania piłki ręcznej do programów nauczania w szkołach podstawowych i zachęcania do gry w szczypiorniaka na otwartych boiskach, poza halami. Założeniem programu jest pokazanie nauczycielom sportu, że warto na zajęciach WF grać w piłkę ręczną! Dyscyplinę, która uczy współpracy, zespołowości, hartuje ducha, wszechstronnie rozwija fizycznie, a jednocześnie daje możliwość wspaniałej zabawy!

Uczestnicy programu „Szczypiorniak na Orlikach 2015” otrzymają:

•pamiątkowe koszulki z logo turnieju dla każdego zawodnika

•pamiątkowe dyplomy dla każdej drużyny

•piłki do gry dla wszystkich szkół, które zgłosiły więcej niż jedną drużynę w kategorii chłopców/dziewczynek

•medale i puchary dla zdobywców miejsc I-III w finałach wojewódzkich oraz w finale ogólnopolskim

•komplet strojów do gry dla drużyn uczestniczących w finale ogólnopolskim

•pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników finału ogólnopolskiego

•12 piłek dla każdej drużyny grającej w finale ogólnopolskim

•Zwycięzcy IV edycji turnieju Szczypiorniak na Orlikach pojadą na wspólny, tygodniowy obóz treningowy