Strona główna | ZPRP | Polki gotowe na prestiżowy sprawdzian!

Polki gotowe na prestiżowy sprawdzian!

 

Reprezentacja Polski kobiet przygotowuje się do startu w prestiżowej Golden League. Do Francji Biało-czerwone udadzą się już w środę popołudniu i zmierzą się kolejno z Norweżkami, gospodyniami imprezy oraz Dunkami. – Rywalki to absolutna światowa czołówka, nasza mobilizacja jest pełna – podkreśla Anna Wysokińska. Kim Rasmussen zdecydował się zabrać na turniej 18 zawodniczek.

Trudno nie zgodzić się ze słowami naszej bramkarki, w Dijon i Besancon Polkom przyjdzie zmierzyć się z drużynami, które regularnie zdobywają medale na największych imprezach.

Dość powiedzieć, że Norweżki to aktualne mistrzynie Europy oraz złote medalistki olimpijskie z Londynu. Ich medalowa kolekcja może wręcz przyprawić o zawrót głowy, na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat łatwiej policzyć wielkie turnieje na których Skandynawki nie stawały na podium niż te na których plasowały się na dalszych pozycjach.

Złota era kobiecego handballu w Danii przypada z kolei na lata 1993 -2005. W ostatniej dekadzie Dunki nieco spuściły z tonu, co w ich przypadku oznacza, że najczęściej klasyfikowane były na miejscach 4-8. Jedyny medal zdobyły w roku 2013, pokonując Polki w meczu o brąz MŚ w Serbii. Podczas zeszłorocznego czempionatu Starego Kontynentu zajęły miejsce siódme.

Ostatnim wielkim sukcesem Francuzek było zaś wicemistrzostwo świata zdobyte dwa lata wcześniej podczas turnieju w Brazylii, kiedy to powtórzyły swoje osiągnięcie z MŚ Chiny 2009. Rywalizację w ramach Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Atenach podopieczne trenera Alaina Portes’a kończyły na miejscu piątym. Tą samą lokatę zajęły podczas grudniowych ME w Chorwacji i na Węgrzech.

– Francuzki zapewne będą chciały nam się zrewanżować za porażkę w ćwierćfinale MŚ w Serbii. Z kolei z Dunkami i Norweżkami to my mamy rachunki do wyrównania ponieważ z obydwoma tymi drużynami przegrałyśmy zarówno podczas ostatniego czempionatu globu oraz mistrzostw Europy – mówi Wysokińska.

– Mamy świadomość klasy rywalek, ale wiemy też, że jesteśmy w stanie nawiązać z nimi wyrównaną walkę, ale pod jednym warunkiem – przez cały mecz musimy grać w 100% skoncentrowane, absolutnie nie możemy pozwolić sobie na przestoje w grze, bo przeciwniczki bezlitośnie to wykorzystają – dodaje golkiperka.

Właśnie przestoje w grze Polek najbardziej martwią ich trenera Kima Rasmussena. – Różnica między naszą grą, kiedy prezentujemy najlepszą dyspozycję, a tą kiedy nieco zwalniamy tempa jest zdecydowanie za duża. Będziemy pracować nad poprawą tego elementu, a nie ma ku temu lepszej okazji niż starcia z tak renomowanymi drużynami jak Norwegia, Dania czy też Francja. Nie chcemy jednak skupiać się na rywalkach, a na własnej postawie, dopracować poszczególne elementy gry w ataku i defensywie – analizuje szkoleniowiec.

Podczas dwóch dni spędzonych w Pruszkowie Biało-czerwone w zasadzie nie miały okazji trenować w pełnym składzie, ostatnie zawodniczki stawiły się na zgrupowaniu dopiero w poniedziałek późnym wieczorem, dodatkowo większość musiała przejść okresowe badania lekarskie. – To nieco utrudnia sytuację, ale musimy sobie z tym poradzić – mówi Rasmussen.

– W drużynie pojawiło się kilka nowych twarzy, niektóre zawodniczki powróciły do zespołu po dłuższej przerwie. Agata Cebula była już kiedyś z nami ale krótko, jest też Gosia Stasiak po dłuższej nieobecności. Ważny jest powrót Kasi Kołodziejskiej, Anety Łabudy. Zobaczymy jak się zintegrują z resztą zespołu – dodaje asystent selekcjonera Antoni Parecki.

Do Francji szkoleniowcy zabiorą 18 zawodniczek, ze składu wypadły kontuzjowana Aleksandra Zych.

Plan gier turnieju:

19 marca / czwartek / Dijon:

18:00 – Norwegia – Polska

20:30 – Francja – Dania

21 marca / sobota / Besancon:

18:00 – Norwegia – Dania

20:30 – Francja – Polska

22 marca / niedziela / Besancon:

13:30 – Dania – Polska

16:00 – Francja – Norwegia

Skład reprezentacji Polski na turniej Golden League:

1. Kulwińska Patrycja – GTPR Gdynia

2. Niedźwiedź Iwona – GTPR Gdynia

3. Łabuda Aneta – GTPR Gdynia

4. Stachowska Monika – SPR Pogoń Szczecin

5. Cebula Agata – SPR Pogoń Szczecin

6. Stasiak Małgorzata – SPR Pogoń Szczecin

7. Drabik Joanna – MKS Lublin

8. Maliczkiewicz Monika – MKS Zagłębie Lubin

9. Jochymek Agnieszka – MKS Zagłębie Lubin

10. Grzyb Kinga – EKS Start Elbląg

11. Kołodziejska Katarzyna – EKS Start Elbląg

12. Gadzina Joanna – MKS Olimpia-Beskid Nowy Sącz

13. Prudzienica Izabela – Piłka Ręczna Koszalin S.A.

14. Kudłacz Karolina – HC Lipsk (Niemcy)

15. Wysokińska Anna – SG BBM Bietigheim (Niemcy)

16. Wojtas Alina – Larvik HK (Norwegia)

17. Byzdra Kinga – ŽRK Budućnost Podgorica (Czarnogóra)

18. Zalewska Karolina – Issy Paris Handball (Francja)