Strona główna | Europejskie Puchary | Awans Polski w klubowym rankingu

Awans Polski w klubowym rankingu

 

Europejska Federacja Piłki Ręcznej ogłosiła ranking zrzeszonych federacji, który umożliwia zgłoszenie w sezonie 2015/16 odpowiedniej liczby klubów w rozgrywkach europejskich pucharów. Polska awansowała, o cztery pozycje, na 7. miejsce. W klasyfikacji zdecydowanie prowadzą Niemcy.
Awans naszej federacji oznacza, że dalej można zgłosić maksymalnie cztery zespoły: 1 w Lidze Mistrzów, ale zamiast 2 – już 3 drużyny w Pucharze EHF kosztem Challenge Cup. Jedynie dwie prowadzące federacje tj. Niemcy i Hiszpania mogą zgłosić do rozgrywek pięć zespołów: po 2 w Lidze Mistrzów i po 3 w Pucharze EHF.

Vive kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa / Fot. N. Barczyk Pressfocus

Bieżący ranking opracowywany jest na postawie wyników ostatnich trzech sezonów: 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014. Punktacja trwającego sezonu będzie znana w czerwcu br. Uwzględniając rezultaty notowane przez Vive Tauron Kielce, Orlen Wisłą Płock i Azoty Puławy należy liczyć się z utrzymaniem tak dobrego miejsca. Do 6. w klasyfikacji Słowenii, Polska traci ponad 20 punktów. 

EHF, w porównaniu do ostatniego sezonu, nie planuje zmian przyznawania dodatkowych miejsc. Każda federacja będzie mogła ubiegać się o dodatkowe miejsce dla swojego przedstawiciela w Lidze Mistrzów oraz zabiegać o przesunięcie zespołu z Challenge Cup do Pucharu EHF.
Rewolucja czeka za to system rozgrywek Ligi Mistrzów. Grupy A i B będą 8-zespołowe a grupy C i D – 6-zespołowe. Zwycięzcy grup A i B awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów bez konieczności rywalizowania w fazie TOP16. Wszystkie szczegóły dotyczące kryteriów kwalifikacji do elitarnej Ligi Mistrzów poznamy podczas spotkania Komitetu Wykonawczego EHF, które zaplanowane jest na 19 czerwca. Triumfatorzy trzech grup kwalifikacyjnych trafią do grupy C (2) i D (1). W ogóle nie wspomniano o przyznaniu „dzikiej karty”.
Kryteria pomocne przy przydzielaniu dodatkowych miejsc zostały już wykorzystane przed obecnym sezonem i były jeszcze dopracowywane tuż po jego rozpoczęciu. Ostateczna wersja tej listy kryteriów została potwierdzona przez Komitet Wykonawczy EHF podczas mityngu w Budapeszcie pod koniec grudnia 2014 r.

Oficjalna strona SPR Wisła Płock SA

Ustalono osiem kryteriów – każde punktowane jest w skali 1-5. Każde kryterium zostało oznaczone poziomem ważności, który jest mnożony przez uzbierane punkty w tym przedziale.

1. Hala = 4: w tym boisko do gry, pojemność trybun, stanowiska dla mediów, loże VIP.
2. TV = 4: punkty są dostarczane przez EHF Marketing na podstawie umów i informacji z analizy rynku.
3. Ranking w krajowej lidze = 3: punkty przyznawane na koniec rozgrywek.
4. Widzowie = 3: liczba widzów na meczach pod egidą EHF w sezonach 2014/2015, 2013/2014 i 2012/2013. 
5. Wyniki osiągane przez klub w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Pucharu EHF = 2: pod uwagę brane sezony 2014/2015, 2013/2014 i 2012/2013.
6. Potencjał sponsoringu = 2: Ważne jest zainteresowanie sponsorów i partnerów reklamowych oraz wygenerowany dochód. 
7. Realizacja obowiązków i regulaminów = 1: określonych zgodnie z rozgrywkami klubowymi EHF.
8. Nowe media = 1: działania klubu w obszarze mediów społecznościowych. Prezentacja medialna klubu na oficjalnej stronie internetowej i na Facebooku, Aktualność zamieszczanych danych i stopień zainteresowania nimi fanów.
Każdy klub może zgromadzić maksymalnie 100 punktów.

Klubowy ranking federacji (mężczyźni) – pdf

Nowy system rozgrywek Velux EHF Champios League – pdf