Strona główna | ZPRP | Z serduchem na Hiszpanów

Z serduchem na Hiszpanów

 

Hiszpania nie obroni już tytułu mistrz świata, ale może stanąć Polsce na drodze do brązowego medalu. Jednym z najlepszych, a zarazem najbardziej rozpoznawalnych nad Wisłą zawodników Manolo Cadenasa jest Julen Aginagalde. TVP2 transmisję zacznie studiem już o godz. 14:00.  Mecz rozpocznie się o godz. 14:30.
Obrotowy Vive Tauron Kielce na MŚ 2015 zdobył dla drużyny 21 bramek i ma jeden z wyższych współczynników skuteczności. Najlepiej z oddawaniem rzutów (42/52) spośród Hiszpanów radzi sobie Valero Rivera jr., syn trenera reprezentacji Kataru. To właśnie zawodnik HBC Nantes najczęściej podchodzi do rzutów karnych (14/17). Wszyscy gracze tej drużyny, z wyjątkiem bramkarzy, zapisali się już na listę strzelców. 

Julen Aginagalde /Fot. N. Barczyk Pressfocus

Ekipa Cadenasa jest jedynym zespołem w turnieju, który pokonał zespół Kataru. W grupie A Hiszpanie wygrali jeszcze z Białorusią, Brazylią, Chile i Słowenię. W 1/8 finału odprawili z kwitkiem Tunezję, a w ćwierćfinale stoczyli dramatyczny bój z Danią, by ostatecznie zwyciężyć 25:24. Przez niektórych mecz był nawet określany przedwczesnym finałem.  Hiszpański walec zatrzymany został dopiero w półfinale przez Francję.  Trzeba obiektywnie przyznać, że „Trójkolorowi” jak najbardziej zasłużyli na awans do finałów. Zresztą przyznał to sam Cadeanas.

Jego zdaniem warto walczyć o brązowy medal i turniej zakończyć zwycięstwem. Wypełnienie tego planu pozwoliłoby Hiszpanii po raz trzeci z rzędu stanąć na podium MŚ. Do podobnej sytuacji doszło rok temu i w EHF EURO 2014 zespół z Płw. Iberyjskiego w walce o brąz pokonał Chorwację.
– Polacy zazwyczaj grają obroną 6:0 i po prostu musimy grać szybciej, płynniej, aby sprostać rywalom, którzy dysponują świetnymi warunkami fizycznymi. Oni radzą sobie na środku rozegrania bez Bartłomieja Jaszki, a my musimy być przygotowani także na obronę 5:1 – zaznaczył trener Hiszpanów.

Manolo Cadenas / Fot. N. Barczyk Pressfocus

Za to trener Michael Biegler zwrócił uwagę, aby jak najszybciej spróbować zregenerować siły. – Szkoda, że nie mamy jeszcze drugiego dnia odpoczynku. Wiemy wszystko o rywalach. Oni od dłuższego czasu grają w tym samym składzie. Nikogo nie zmienili w czasie turnieju – powiedział. Niemiecki szkoleniowiec zaznaczył, że Hiszpania to nie tylko Aginagalde, ale też wspaniali bramkarze i skrzydłowi. Ta drużyna doskonale prezentuje się także w obronie.

Z kolei drugi trener Biało-czerwonych, Jacek Będzikowski przypominał, że Hiszpanię przed MŚ zaliczano do wielkiej czwórki faworytów, razem z Francją, Danią i Chorwacją. – Musimy wykrzesać rezerwy. To będzie już dziewiąty mecz turnieju. Najważniejsze będzie nie co grać, ale jak zagrać? – podkreślił.
– Dla nas to niebywałe byłoby założyć brązowy medal mistrzostw świata – powiedział Sławomir Szmal, który zwrócił uwagę, że nasz zespół jest mocno pobijany i rozgrzewki, ze względu na brak świeżości, zaczyna zupełnie inaczej niż przed turniejem. – Obiecuję polskim kibicom, że w tym meczu serducho również zostawimy na boisku – zakończył.