16 stycznia 2015

Była walka, punkty dla Niemców

Polska przegrała z Niemcmi 26:29 (13:17) w meczu Mistrzotw Świata Katar 2015. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Steffena Weinholda. Następnym rywalem Biało-czerwonych, w niedzielę o g. 17:00, będzie Argentyna.
/ Fot. J. Gucma

To był bardzo ważny mecz dla układu tabeli grupy D. Nie udało się uniknąć powrotu do czerwcowych kwalifikacji MŚ. Biało-czerwoni dwukrotnie pokonali Niemców, eliminując ich z finałów. Przyznanie przez IHF „dzikiej karty” przywróciło drużynie naszych zachodnich sąsiadów miejsce w mundialu. Wcześniej stanowisko trenera głównego stracił Martin Heuberger. Zastąpił go Islandczyk Dagur Sigurdsson. Wszyscy zawodnicy niemieccy w 24. MŚ reprezentują kluby Bundesligi. 

/ Fot. N. Barczyk Pressfocus

W pierwszej akcji Kamil Syprzak został powalony na parkiet co skutkowało rzutem karnym. Jego wykonawcą nieoczekiwanie został Krzysztof Lijewski. Nieoczekiwanie, gdyż w zasadzie w meczach reprezentacji nigdy nie widzieliśmy go w tej roli. Nasz rozgrywający rzucił pierwsze trzy bramki dla Biało-czerwonych. Rywale też nie pozostawali dłużni i w 5 min po trafieniu Patricka Groetzkiego przeciwnicy objęli prowadzenie 4:3. Szczęścia nie miał Sławomir Szmal, któremu piłka kilka razy piłka przeszła po rękach, wpadając do siatki. 


/ Fot. J. Gucma

Od początku było słychać głośny doping polskich kibiców, którzy przyjechali z wielu miast. Na narodowych flagach można było rozpoznać miejsce rozpoczęcia podróży do Kataru: Dzierżoniów, Koszalin, Kielce, Łomianki, Płock, Konin. Nasi fani byli w zdecydowanej przewadze liczebnej.


/ Fot. J. Gucma

Po czwartej bramce Steffena Weinholda trener Michael Biegler zdecydował się na wzięcie czasu (11 min). W tym momencie Niemcy prowadzili 8:6. Dalej trwała twarda walka o wywalczenie dogodnych pozycji. Do remisu 9:9 doprowadził młodszy z braci Jureckich, Michał. Chwilę wcześniej pierwszą karę w meczu otrzymał Patrick Wiencek. A gdy ona się skończyła na ławkę karnie powędrował  Hendrik Pekeler. Gra się zaostrzyła i nieoczekiwaną szansę na odpoczynek dostał Mariusz Jurkiewicz.

/ Fot. N. Barczyk Pressfocus

Tymczasem Niemcy ponownie odskoczyli na dwa trafienia. A ich przewaga jeszcze wzrosła po kontrach Uwe Gensheimera i Pekelera. Decyzja mogła być tylko jedna – druga przerwa na żądanie. Nasza obrona wraz ze Szmalem niestety nie stanowiła monolitu. Rywale momentami zbyt łatwo punktowali. Przy stanie 12:16 między słupkami stanął Piotr Wyszomirski. 

Druga połowa zaczęła się optymistycznie, bo od piątej bramki Lijewskiego. A dorobek zaraz powiększył Syprzak. Niemcy trafiali na ławkę kar, ale naszym trudno to było wykorzystać. Szybka ta sama historia przydarzyła Biało-czerwony, z tym że musieli grać w podwójnym osłabieniu. Dwie udane interwencje Wyszomirskiego wlało pokłady nadziei. Sprytne zachowanie Lijewskiego umożliwiło zdobycie bramki, a kontra Piotra Chrapkowskiego była wręcz perfekcyjna. W tym momencie tablica wskazywało już tylko 18:19. Zdenerwowany trener Sigurdsson w 39 min poprosił o czas. Chrapkowski po indywidualnej akcji doprowadził do remisu 20:20. Regularnie trafiający z 7 metrów Gensheimer za piątym razem się pomylił. 
/ Fot. N. Barczyk Pressfocus

Chwilowo rywale znowu wypracowali trzy gole zaliczki. Czas mijał i jak najszybciej trzeba było realizować plan odrabiania strat. Nie było to jednak takie proste. Szmal znowu nie dał się pokonać z rzutu karnego. Michał Jurecki trafił na 25:25. Kolejne akcje trzeba zapisać po stronie przeciwników, którzy prowadzili trzema golami. Mariusz Jurkiewicz posłał piłkę do siatki, ale czasu pozostawało coraz mniej. Kara dla Bartosa Jureckiego znacznie zmniejszyła szanse na korzystny wynik. Do końca meczu graliśmy w osłabieniu. Biało-czerwoni walczyli do końca, ale to Niemcy na swoim koncie zapisali dwa punkty.

/ Fot. J. Gucma

POLSKA – NIEMCY 26:29 (13:17)

Polska: Szmal, Wyszomirski – Lijewski 7, Krajewski, Orzechowski, Bielecki 1, Rojewski, Wiśniewski 1, B. Jurecki 3, M. Jurecki 5, Grabarczyk, Jurkiewicz 1, Syprzak 3, Daszek 3, Szyba, Chrapkowski 2. Kary 10 min. Trener Biegler.
Niemcy: Heineveter, Lichtlein – Kneer, Gensheimer 7, Sellin 1, Wiencek 1, Pekeler 1, Groezki 4, Weinhold 9, Strobel 3, Schmidt, Kraus 1, Muller, Schoengarth 1, Boehm, Drux 1. Kary 12 min. Trener Sigurdsson.
Sędziowali: Nachevski, Nikolov (Macedonia). 

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest