Strona główna | ZPRP | Ceremonia otwarcia 24. MŚ

Ceremonia otwarcia 24. MŚ

 

Ceremonia otwarcia 24. Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznych Mężczyzn miała uroczysty charakter. Najpierw odśpiewano hymn Kataru. Później po kolei wprowadzono wszystkie flagi uczestniczących w turnieju krajów. 

Organizatorzy zaprezentowali wiele układów tanecznych i choreograficznych. Jeden z nich zakończył się nawiązaniem do meczu piłki ręcznej i widzom ukazało się podświetlone boisku do tej.  dyscypliny. Później odniesiono się do lekkiej atletyki, jeździectwa, boksu, koszykówki i piłka nożna. W większości tych sportów Katar w najbliższych latach przeprowadzi mistrzostw globu. W następnej sekwencji pokazu zobaczyliśmy kulę ziemską i krótką historię Kataru, który jest dynamicznie rozwijającym się krajem.

„Live It” to oficjalny song mistrzostw. Nie zabrakło polskich akcentów: w klipie pojawił Rafał Brzozowski i Ewa Farna, tym razem reprezentująca Czechy. W klipie zobaczyć można było również znaną w Polsce Oceanę i zwycięzcę Eurowizji 2009 – Aleksandra Rybaka. Ostatnim punktem widowiska było rozwinięcia na trybunach gigantycznej flagi mistrzostw, o wymiarach 50 m szerokości i 30 m długości.  

– Nareszcie mistrzostwa dobywają się w kraju, gdzie używany jest mój ojczysty język – powiedział po angielsku Dr Hassan Moustafa. Po czym prezydent IHF szybko przeszedł  na arabski i przemawiał kilka minut. Można się było domyśleć, że życzy sportowej walki.

Po nim głos zabrał H.E. Sheikh Joaan Bin Hamad Al Thani, Prezydent Komitetu Organizacyjnego.  On z kolei nawiązał do programu edukacyjnego najmłodszych, w którym znaczącą część stanowi handball.

/ Fot. J. Gucma

Mistrzostwa oficjalnie otworzył emir Kataru, 35-letni szejk Tamim ibn Hamad as-Sani, prezentując trofeum, o który powalczą 24 ekipy.