Strona główna | ZPRP | Poznaliśmy maskotkę EHF Euro 2016

Poznaliśmy maskotkę EHF Euro 2016

 

Podczas Final Weekend Women’s EHF EURO 2014 w Budapeszcie zaprezentowana została po raz pierwszy oficjalna maskotka Mistrzostw Europy 2016 w Polsce. Złota dłoń ma być nawiązaniem do logo turnieju, a także bezpośrednio do samej dyscypliny.

/ Fot. Uros Hocevar
Maskotka Men’s EHF EURO 2016 to wizerunek złotej dłoni, na której nie brakuje jednak polskiego akcentu – biało-czerwonej flagi. Po raz pierwszy na żywo mieli okazję zobaczyć ją zgromadzeni w węgierskiej hali Papp Laszlo dziennikarze, podczas konferencji zorganizowanej przez przedstawicieli polskiej federacji. Polscy kibice maskotkę będą mogli oglądać już podczas Christmas Cup, który odbędzie się w dniach 28-30 grudnia w Katowicach.
Prezentację maskotki zapowiadał wcześniej na konferencji w Pruszkowie I wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Henryk Szczepański. – Maskotka została zaprojektowana przez naszego plastyka, pana Artura Gosiewskiego, który opracował również wszystkie pozostałe elementy i logotypy naszych mistrzostw Europy – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Henryk Szczepański. – Wykonana została ona w koszalińskiej firmie Kolor Plusz, znanej pewnie wielu osobom z tego, że tam również powstali Sławek i Slavko, maskotki UEFA EURO 2012, które odbyło się również w Polsce – dodał.


/ Fot. Pressfocus

– Zadecydowaliśmy, że nasza maskotka nie będzie wizerunkiem człowieka ani zwierzątka, tylko skupimy się na elemencie kluczowym dla piłki ręcznej czyli dłoni – mówił na konferencji w Budapeszcie wiceprezes Marcin Herra. – Dłoń w naszej kulturze symbolizuje pewną otwartość, używamy jej do witania się, przybijamy tak zwanej piątki. Dłoń nawiązuje również do szacunku, zasad fair play, pomagania sobie wzajemnie. Jest to także odniesienie do naszego logo, które również przedstawia wizerunek ręki.
Póki co maskotka nie ma jeszcze swojego imienia – na początku lutego zostanie ogłoszony konkurs, podczas którego internauci będą mieli okazję wykazania się kreatywnością i zaproponowania swoich pomysłów związanych z nazwą dla złotej dłoni.