19 grudnia 2014

Ostatni sprawdzian w Polsce przed MŚ

Christmas Cup to ostatni w tym roku turniej, w którym zagra męska reprezentacja Polski. Biało-czerwoni w dniach 28-30 grudnia wystąpią w hali katowickiego „Spodka” z Czechami, Słowacją i Węgrami.

– Jesteśmy w trakcie obozu w Pruszkowie, gdzie bardzo dużo trenujemy. Uważam, że Christmas Cup jest bardzo ważnym etapem przygotowań. Nie tylko dla mnie, ale również dla zawodników, którzy będą mogli się zaprezentować przez polską publicznością. Zawsze to jest dla nas duże przeżycie móc zagrać w Polsce mecze międzypaństwowe – powiedział trener Michael Biegler

Nasza kadra trenuje w tej podstołecznej miejscowości od wtorku. Szkoleniowiec przyznał, że nie są to typowe zajęcia z piłką ręczną. Nacisk położony jest na przygotowanie fizyczno-motoryczne – Jestem bardzo zadowolony z tego jak prezentują się zawodnicy. Od niedzieli popołudnia powinniśmy zacząć koncentrować się na piłce ręcznej. To będzie czas przygotowań do Christams Cup, czyli do gry przeciw zespołom Słowacji, Czech i Węgier – dodał trener.

Biegler przypomniał, że pracę  kadrą rozpoczął pod koniec 2012 r. Dalekosiężnym celem jest EHF Euro 2016. Wówczas przygotowania do pierwszej w kolejności imprezy mistrzostw świata w Hiszpanii wyglądały inaczej niż do mistrzostw Europy w Danii. Mistrzostwa Świata w Katarze mają dać odpowiedź, jak optymalnie przygotować się do imprezy, której Polska będzie gospodarzem za rok. Przy okazji podkreślił, że jest grupa zawodników, z którymi trzeba więcej indywidualnie pracować. W tym roku trening na siłowni został podzielony na cztery grupy kadrowiczów.

– Jesteśmy zobowiązani do jak najlepszego zaprezentowania się w katarskich mundialu. Formę przetestujemy w Christmas Cup i styczniowym turnieju w Hiszpanii – zakończył szkoleniowiec.

Kapitan reprezentacji. Sławomir Szmal potwierdził, że wraz kolegami w tym okresie większość czasu spędza na bieganiu i w siłowni. – Nie jest łatwo, gdyż większość zawodników z drużyn ligowych może teraz odpocząć, a my ciężko trenujemy. Mistrzostwa w Katarze są dla nas kopniakiem do wytężonej pracy. Mam nadzieję, że Christmas Cup wyzwoli pozytywne emocje wśród polskich kibiców, którzy pojawią się w hali lub zasiądą przed telewizorami – powiedział nasz bramkarz.

Zygfryd Kuchta, wiceprezes ds. szkoleniowych ZPRP podkreślił, że MŚ 2015 są o tyle istotne, gdyż stąd prowadzi bezpośrednia droga do kwalifikacji olimpijskich Rio de Janeiro 2016.

W trakcie Christmas Cup zostanie zaprezentowana maskotka EHF Euro 2016. Zaprojektował ją Artur Gosiewski, a wykonawcą  jest koszalińska firma Kolor Plusz. Ta sama, która wykonała maskotki UEFA Euro 2012 Sławek i Slavko. – Na początku roku wspólnie z internautami wybierzemy imię dla maskotki – ogłosił Henryk Szczepański, I wiceprezes ZPRP, który dodał, że 20 procent zysku z Christmas Cup zostanie przeznaczonych na fundację pomagającą w leczeniu Tomasza Strząbały.

Katowicki turniej jest także kontynuacją akcji „Szczypiornista Szkoła”. To możliwość zakupu po preferencyjnych cenach biletów na mecze międzypaństwowe reprezentacji Polski. – W tym roku na tych zasadach zaprosiliśmy już ponad 12 tys. dzieci, a szkołom przekazaliśmy ok. trzech tysięcy piłek do gry. Zapraszamy uczniów ze  szkół podstawowych i gimnazjów do wspólnego kibicowania naszej reprezentacji  podczas Christams Cup– powiedział Marek Góralczyk, sekretarz generalny ZPRP.


/ Fot. J. Gucma

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest