Strona główna | Szkolenia | Szczypiornista Szkoła to brzmi dumnie

Szczypiornista Szkoła to brzmi dumnie

 

Nowy ogólnopolski projekt Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych miast-gospodarzy EHF EURO 2016 mężczyzn z Gdańska, Katowic, Krakowa i Wrocławia..
Główne cele Projektu to promowanie gry zespołowej, ruchu i aktywności fizycznej wśród uczniów szkół. Pokazanie dzieciom, że można czerpać radość z aktywnego trybu życia. Popularyzacja piłki ręcznej wśród dyrektorów szkół podstawowych, nauczycieli wychowania fizycznego, animatorów, a przede wszystkim wśród uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców. Gra w piłkę ręczną nie tylko w halach sportowych, salach gimnastycznych, ale też na wszystkich boiskach „Orlik” oraz boiskach otwartych poprzez organizowanie gier i zabaw dla dzieci z klas 1-3, a także wykorzystywanie do dalszego szkolenia starszych dzieci i młodzieży, obiektów z boiskami przystosowanymi do piłki ręcznej. Integracja środowiska piłki ręcznej (nauczyciele, trenerzy, instruktorzy, animatorzy, sędziowie). Stworzenie systemu podnoszenia poziomu wiedzy i kwalifikacji nauczycieli, trenerów, instruktorów, animatorów uczestniczących w realizacji projektu, a przez to wzmacnianie wizerunku m.in. nauczyciela sportu jako profesjonalisty i autorytetu dla uczniów. Mrzonka? Marzenie? Nie! To Szczypiornista Szkoła – ogólnopolski projekt, który Związek Piłki Ręcznej w Polsce realizuje wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Spójrzmy w przeszłość – Projekt Szczypiornista Szkoła narodził się w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Premierowa finalizacja miała miejsce podczas meczów naszych reprezentacji narodowych – pod szyldem Szczypiornistej Szkoły zaoferowano zorganizowanym grupom szkolnym specjalne ceny biletów na mecze – szkoły, które „delegowały” swoich kibiców w zamian otrzymały piłki do gry w piłkę ręczną. Zainteresowanie tą formą promocji piłki ręcznej w szkołach przerosło najśmielsze oczekiwania pomysłodawców, i tak – w ciągu roku ZPRP przekazał do szkół prawie 1600, a akcja objęła bez mała 7000 dzieci. Hasło Szczypiornista Szkoła przyjęło się wśród dzieci i nauczycieli sportu. Dlatego Związek Piłki Ręcznej w Polsce idzie dalej… w kierunku czterech wytypowanych (nieprzypadkowo) województw: śląskiego (Katowice), małopolskiego (Kraków), dolnośląskiego (Wrocław) i pomorskiego (Gdańsk) – miast gospodarzy EHF EURO 2016.
W ramach nowo realizowanego projektu pod nazwą Szczypiornista Szkoła – zRęczny smyk chwyta piłkę w mig – powołaliśmy koordynatorów wojewódzkich i z ich pomocą oraz we współpracy ze szkołami, nauczycielami, trenerami piłki ręcznej organizowane są zajęcia pozalekcyjne z elementami piłki ręcznej, zawody sportowe pomiędzy uczestnikami Programu na poziomie danego województwa, a dla grup z gimnazjów turnieje na szczeblu województwa, a także turniej rozgrywany pomiędzy uczestnikami Projektu na szczeblu krajowym. Dzieci z klas 1-3 będą realizowały szkolenie w swoich szkołach, a drużyny z klas 4-6 będą się spotykały raz w miesiącu w jednej ze szkół i będą rozgrywały zawody miedzy sobą, a w następnym miesiącu w kolejnej szkole. Podobnie w przypadku gimnazjów, gdzie będą się spotykały drużyny chłopców oraz dziewczyn, a zwycięzcy rozegrają zawody ze swoimi rówieśnikami z innych województw. 
Zajęcia w ramach Projektu pilotażowego będą prowadzone w wytypowanych szkołach w salach gimnastycznych, na otwartych boiskach, na Orlikach czy w halach sportowych. Zajęcia będą prowadzone w formie zajęć pozalekcyjnych, a prowadzącymi będą instruktorzy i trenerzy piłki ręcznej oraz nauczyciele szkolni po przeprowadzonym dla nich kursie. 
Kolejnym etapem realizacji Projektu jest zorganizowanie – wraz z Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej w ramach akcji „Handball at School” – kursów i szkoleń z podstaw gier i zabaw z piłką – szkolenia prowadzić będzie Klaus Feldmann.