Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 88 Handball Polska

Ukazał się nr 88 Handball Polska

 

Ukazał się nr 88 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.
W najnowszym numerze, kolorowym fotoreportażem, podsumowujemy Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 18, które odbyły się w Gdańsku i Gdyni. Złoty medal zdobyła Francja. Najlepsze dziesięć zespołów turnieju, w tym Polska, uzyskało kwalifikacje do przyszłorocznych mistrzostw świata. Przy tej okazji rozmawiamy z trenerem naszych juniorów, Rafałem Kuptelem. O komentarz poprosiliśmy również Jerzego Eliasza, Dyrektora Sportowego ZPRP, który podkreślił, że ósme miejsce jest dość szczęśliwe. Nasz młody zespół po konfrontacji z rówieśnikami ma wiedzę, ile brakuje mu do czołówki. Wynika z tego. że tylko wytężona praca w klubach pozwoli zniwelować dystans do najlepszych. Organizacja imprezy spotkała się ze słowami uznania kierowanymi ze strony najwyższych władz EHF.
Styczniowe mistrzostwa świata seniorów w Katarze zbliżają się wielkimi krokami. Michael Biegler na naszych łamach omawia okres przygotowawczy, który przejdzie reprezentacja Polski przed tym wydarzeniem. Szkoleniowiec bez ogródek wyjawia, że jeszcze przed rewanżem w Magdeburgu wiedział, że w razie niepowodzenia „dzika karta” zostanie przyznana Niemcom. Jeden z podstawowych naszych reprezentantów, Bartłomiej Jaszka, podjął walkę z czasem, aby dojść do pełni zdrowia i zagrać w Katarze. ”Z Polską trzeba się liczyć” zastrzega rozgrywający.
W sierpniu rozdano trofea za rywalizację na piasku, zarówno w mistrzostwach Polski, jak i w Pucharze Polski. Nie obyło się bez niespodzianek. Obrońcy tytułów zostali zdetronizowani. Ta młodsza odmiana piłki ręcznej zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju.
Nowy sezon, to także nowe wyzwania na arenie międzynarodowej dla polskich klubów. Nasze zespoły trafiły na mocnych rywali, o awans do kolejnej fazy Pucharu EHF i Pucharu Zdobywców Pucharów nie będzie więc łatwo. Z górki powinno być za to w Challenge Cup, choć w przypadku puławian na pewno nie będzie to spacerek.
Zajrzeliśmy też na zaplecze ekstraklasy. Wśród kobiet ciekawą ekipę z reprezentantką Polski, Karoliną Siódmiak, zmontował AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. Z kolei m męski MKS Brodnica po raz pierwszy awansował do I ligi.
W galerii sław, które nie grają już czynnie w piłkę ręczną przypomnieliśmy sylwetki Galiny Łotarievej, Barbary Jeż i Jurija Szewcowa. Panie to byłe reprezentantki Polski. Nie wszyscy wiedzą, że druga z nich to mama Miroslava Klose, jednego z najlepszych piłkarzy nożnych w historii Niemiec. Białoruski trener doskonale, z racji wspólnej pracy w zespole „Lwów”, zna kilku naszych reprezentantów. O Sławku Szmalu wypowiada się w samych superlatywach.
W kolejnym konkursie można wygrać trzy zestawy gadżetów, w tym koszulki, z logotypem Radia ESKA, sponsora Mistrzostw Europy Juniorów 2014. Zapraszamy do lektury.