24 sierpnia 2014

Długofalowa współpraca z Hiszpanami

W niedzielę w Gdyni doszło do uroczystego podpisania umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce a Królewską Federacją Piłki Ręcznej w Hiszpanii. Poszczególne strony reprezentowali prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki i prezydent RFEBM Francisco V. Blazquez Garcia, a dokument sygnowany został w obecności prezydenta Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, Jean’a Brihault.

/Fot. N.Barczyk

Umowa podpisana została tuż przed finałowym meczem Mistrzostw Europy 2014 mężczyzn do lat 18, które od 14 sierpnia rozgrywane są w Gdyni i w Gdańsku. Sam pomysł współpracy między obiema federacjami zrodził się przy okazji czerwcowych meczów towarzyskich kadr seniorów.

– Przygotowaliśmy wówczas dokument, o którym przez kilka dni rozmawialiśmy. Obejmuje on dwie części, pierwszą część bardzo ogólną, drugą część bardzo szczegółową. Jest to pierwsza umowa polskiej federacji sportu z federacją, która, możemy to otwarcie powiedzieć, jest od nas lepsza. Chcemy się od niej wiele nauczyć, ale mamy też do zaoferowania doświadczenia, które być może zostaną wykorzystane przez naszych przyjaciół – wyjaśniał Kraśnicki.

/Fot. Dawid Linkowski

Współpraca między polską a hiszpańską federacją obejmie nie tylko możliwość bezpośredniej rywalizacji reprezentacji żeńskich i męskich (seniorskich oraz młodzieżowych w piłce ręcznej oraz piłce ręcznej plażowej), ale także wymianę doświadczeń między sędziami, trenerami, przedstawicielami szkół sportowych, uczelni wyższych oraz doświadczeniami w zakresie zarządzania sportem.

Oficjalne spotkanie przedstawicieli federacji swą obecność zaszczycił prezydent EHF Jean Brihault, który był niezwykle dumny ze wspólnej inicjatywy obu krajów. – To dla mnie zaszczyt, że mogę być nie tyle świadkiem, co ojcem chrzestnym tego porozumienia. To wspaniała inicjatywa i spory krok dla rozwoju piłki ręcznej w Europie – powiedział. Obie federacje już wkrótce podejmą pierwsze kroki w kierunku realizacji ustalonych celów.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest