20 sierpnia 2014

Triumf Motoru Zaporoże

XI Międzynarodowy Memoriał Jerzego Klempela Piłki Ręcznej Mężczyzn Drużyn Klubowych przeszedł już do historii. W tegorocznej imprezie, w której rywalizowało dziesięć drużyn z zagranicy oraz z Polski, triumfował ukraiński Motor Zaporoże. Wszystkie mecze rozegrano w  dzierżoniowskiego OSiR-u,

Ekipy podzielone zostały na dwie grupy, w których spotkania toczyły się systemem każdy z każdym. Drużyny, które zajęły 5. lokaty w grupach walczyły o miejsce 9, trzecie i czwarte drużyny o miejsca 5-8, a najlepsze awansowały do finałowej czwórki. Rywalizacja w tych grupach toczyła się z zaliczeniem wyników pomiędzy drużynami z tej samej puli eliminacyjnej. Po bardzo emocjonujących i wyrównanych eliminacjach składy poszczególnych grup przedstawiały się następująco:

MECZ O MIEJSCE 9  HC Gomel – Meszków Brześć
MIEJSCA 5-8 – MMTS Kwidzyn, Zagłębie Lubin, Wybrzeże Gdańsk, Gaz System Pogoń Szczecin
MIEJSCA 1-4 – ZTR Zaporoże, Motor Zaporoże, Zarja Kaspiya Astrachań, SKA Mińsk

W minioną niedzielę o godz. 14:00 rozpoczął się ostatni mecz finałowy, pomiędzy drużynami z Zaporoża – ZTR i niepokonanym do tej pory Motorem, który zadecydować miał o klasyfikacji końcowej w tej grupie. Najlepsze drużyny w grupach eliminacyjnych dostarczyły licznie zgromadzonej publiczności wielu zagrań na najwyższym poziomie, co rusz popisując się pięknymi paradami bramkarskimi oraz akcjami w ataku. Wyrównana walka trwała do 20 minuty, a od tego momentu zaczęła zarysowywać się coraz większa przewaga Motoru, który pierwszą połowę wygrał 13:9. Druga odsłona to stopniowe budowanie przewagi oraz wzorowa wręcz obrona w ostatnich 6 minutach meczu, kiedy to zawodnicy ZTR nie zdołali rzucić żadnej bramki, tracąc sześć. Zwyciężając różnicą 10 bramek, Motor Zaporoże potwierdził swoją dominację i odniósł drugie z rzędu zwycięstwo w 11-letniej historii rozgrywania Międzynarodowego Memoriału Jerzego Klempela Piłki Ręcznej Mężczyzn Drużyn Klubowych.

Oprócz pucharów dla najlepszych drużyn wręczono także wyróżnienia indywidualne. Najlepszym Bramkarzem Memoriału wybrano zawodnika SKA Mińsk – Iwana Mackiewicza, Królem Strzelców został Zachar Husakow (32 bramki) – Meszków Brześć, natomiast MVP Memoriału wybrano zawodnika Motoru Zaporoże – Sergija Onufrienko. Przyznano również puchar Fair Play, dla drużyny, która w całym turnieju otrzymała najmniej kar, a została nią ekipa z Brześcia. Nagrody wręczali Burmistrz Miasta Dzierżoniów – Marek Piorun oraz Członek Zarządu DZPR – Janusz Masłowski.
Memoriał upamiętnia sylwetkę jednego z najwybitniejszych graczy w historii polskiej piłki ręcznej, w wielu ankietach wybieranego najlepszym prawym rozgrywającym XX wieku. Jerzy Klempel, bo o nim mowa, urodził się 23.04.1953 r. w Międzylesiu. Swoją karierę rozpoczynał w Gwardii Opole w sezonie 1970-1971 mając niespełna 17 lat. Brązowy medalista Olimpiady w Montrealu (1976) oraz Mistrzostw Świata w Dortmundzie (1982), Król Strzelców Olimpiady w Moskwie (1980) oraz Mistrzostw Świata w Danii (1978). 2-krotny srebrny medalista Pucharu Świata, 18-krotnie wybierany do Drużyny Gwiazd podczas imprez wysokiej rangi. 221-krotny reprezentant kraju (1973-1987), zdobywca 1170 bramek, 8-krotny mistrz Polski, 5-krotnie najlepszy strzelec ligi polskiej oraz jako pierwszy gracz w historii 3-krotnie ligi RFN.
Trener Śląska Wrocław (1996-1999), z którym wywalczył tytuł mistrza (1997) oraz wicemistrza (1998). 3-krotnie odznaczany Brązowym Krzyżem „Za wybitne osiągnięcia sportowe” oraz Diamentową Odznaką ZPRP. Zmarł 28 maja 2004 r. we Wrocławiu.
/Fot. OSiR Dzierżoniów

Organizatorem imprezy był OiRrodek Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie, a współfinansowana była ona ze środków otrzymanych z Gminy Miejskiej Dzierżoniów oraz ze Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Szczegółowe wyniki na stronie www.hotelosir.pl

KLASYFIKACJA KOŃCOWA 
1.      MOTOR  Zaporoże Ukraina
2.      ZTR  Zaporoże Ukraina
3.      SKA  Mińsk Białoruś
4.      ZARJA KASPIJA  Astrachań Rosja
5.      ZAGŁĘBIE  Lubin Polska
6.      MMTS Kwidzyn Polska
7.      WYBRZEŻE  Gdańsk Polska
8.      GAZ SYSTEM POGOŃ  Szczecin Polska
9.      HC  Gomel Białoruś
10.    MESZKÓW  Brześć Białoruś

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest