Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 87 Handball Polska

Ukazał się nr 87 Handball Polska

 

Ukazał się nr 87 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.


W najnowszym numerze na pierwszy plan wysuwa się losowanie przyszłorocznych mistrzostw świata mężczyzn, których gospodarzem będzie Katar. Zdaniem wielu ekspertów Polacy trafili do grupy śmierci, w której przyjdzie jej rywalizować z Rosją, Danią, Argentyną, Bahrajnem i …Niemcami. Tych ostatnich Biało-czerwoni wyeliminowali w fazie play-off. Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej doszukała się uchybień formalnych ze strony federacji Australii, a w zasadzie Oceanii i w miejsce zespołu z Antypodów wprowadziła drużynę naszych zachodnich sąsiadów. Dla naszej reprezentacji będzie to piąty z rzędu, a czternasty w historii start w mistrzostwach świata Złoty medalista automatycznie awansuje do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, a ekipy z miejsc 2-7 będę miały pełne prawo występu w turniejach kwalifikacyjnych.

Zanim doczekamy się spodziewanych katarskich emocji to wypada w sierpniu zaprosić rodzimych kibiców do Trójmiasta. Tam odbędą się mistrzostwa Europy juniorów. W numerze  rozmawiamy z trenerem polskiej drużyny, Rafałem Kupletem, który mówi „chłopcy są głodni sukcesu. Będziemy chcieli zagrać jak najlepszą piłkę ręczną aby zadowolić naszych fanów”. Dla łatwiejszego śledzenia imprezy zamieściliśmy szczegółowy terminarz meczów.

Koniec sezonu tradycyjnie obliguje nas do zamieszczenia rankingu polskich szczypiornistów na poszczególnych pozycjach. Być może nie każdy musi się zgodzić z ocenami autora. Wojciech Osiński w rankingu pod pozycją klasa międzynarodowa zdecydował się wskazać tylko dwóch zawodników – Mariusza Jurkiewicza (środek rozegrania) i Krzysztofa Lijewskiego (prawe rozegranie). Tym niemniej zestawienie jest bardzo ciekawe i skłania do refleksji.

Jedne rozgrywki za nami, następne przed nami. Zajrzeliśmy do Kielc, Płocka i Lublina, czyli klubów, które ponownie będą nas reprezentować w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń. W Vive panuje spokój, tymczasem przez Wisłą przeszło prawdziwe tornado. Mowa oczywiście o zmianach personalnych w składzie. W MKS Selgros rewolucji nie było. Jak to wszystko wpłynie na wyniki, to już wkrótce się o tym przekonamy.

Tego lata transferowe marcato w polskiej piłce ręcznej rozwija się nad wyraz ciekawie. Do zespołów z męskiej PGNiG Superligi trafia coraz więcej uznanych, zagranicznych zawodników, a ekipy, które jesienią będą słabsze niż wiosną będą w mniejszości. Przy okazji zapytaliśmy – co słychać u beniaminków? Śląsk, Wybrzeże i Nielba wracają do elity i czeka je niełatwa walka o utrzymanie.

Do finałowego rozstrzygnięcia zbliża się walka o medale mistrzostw Polski w piłce plażowej. Turnieje z reguły są coraz lepiej zorganizowane, ogląda je też coraz więcej kibiców. To dobrze, bo w widowiskowości beachhandball wcale nie ustępuje innym grą rozgrywanym na piasku.

W części historycznej zamieściliśmy artykuł pod wielce wymownym tytułem Zza „żelaznej kurtyny”. Podział Europy po II wojnie światowej nieraz dostarczał dowodów na brutalną ingerencję polityki w świat sportu. Niezależnie, po której ze stron popełniano błąd, zawsze tracili prawdziwi sportowcy.    


W kolejnym konkursie można wygrać trzy zestawy gadżetów, w tym koszulki, z logotypem Mistrzostw Europy Juniorów 2014. Zapraszamy do lektury.