Strona główna | Piłka Plażowa | Balaton Open Beach Handball Cup

Balaton Open Beach Handball Cup

 

Bardzo dobrze w miniony weekend spisały się reprezentacje Polski, które wystąpiły w węgierskim Keszthely w międzynarodowym turnieju 5. Balaton Open Beach Handball Cup. Nasze panie wygrały całą imprezę, a panowie w stawce 18 zespołów zajęli 5. miejsce. Podopieczni Arkadiusza Fajoka przegrali tylko jedno spotkanie w zawodach.

Występ na Węgrzech to jeden z dwóch tegorocznych sprawdzianów naszych zespołów narodowych, które przygotowują się do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Kolejny pokaz możliwości czeka je za dwa tygodnie, w równie silnie obsadzonym turnieju, w Holandii. Te imprezy mają pomóc trenerom wyselekcjonować trzon kadry. Nie chodzi tu o wyniki, bo na tym etapie przygotowań nie są one celem nadrzędnym, nie ma takiej presji. Bardziej chodzi o ogranie kadrowiczów, sprawdzenie ich w warunkach meczowych.

Na turniej nad Balaton w kategorii mężczyzn zjechało aż 18 drużyn, w tym kadra narodowa Chorwacji (aktualny mistrz Europy), czołówka europejska drużyn klubowych z Węgier, Chorwacji i EC-Ekaterinodar z Rosji, w którego składzie większość zawodników to kadrowicze tego kraju. Wśród kobiet zgłosiło się w sumie sześć drużyn z aktualnym klubowym mistrzem Europy OVB Beach Girls z Węgier i wicemistrzem tego kraju, Gyoeri Strandkezilabda Club. Trzeba wspomnieć, że Węgierki są aktualnym mistrzem Europy. Przeciwnicy bardzo wymagający, a dla naszych kadr była to doskonała możliwość sprawdzenia swoich sportowych możliwości.

Pierwszego dnia turnieju obyły się mecze grupowe. Panowie w tej fazie radzili sobie bardzo dobrze i dzięki temu odnieśli trzy zwycięstwa, co dało im awans do ćwierćfinału. Kadra kobiet pięć występów zakończyła z jedną przegraną. Po bardzo wyrównanym meczu (oba sety przegrane jednym punktem) uległa zespołowi OVB i zajęła 2 miejsce w grupie.

– Jestem bardzo zadowolona z występu drużyny, która zdobyła niezbędne doświadczenie i coraz lepiej rozumie się na boisku. To dobrze rokuje na przyszłość. Kadra liczy 20 zawodniczek i do Holandii pojedzie druga grupa – skomentowała trener kadry Jolanta Jochymek.

W drugim dniu zawodów kadra męska nieznacznie przegrała ze szwajcarskim HSG Wasserschloss, co pozbawiło ją możliwości zagrania o miejsca 1-4. W końcowej klasyfikacji Polacy zajęli 5. miejsce, wygrywając w całym turnieju sześć spotkań. Kadra kobiet z meczu na mecz radziła sobie coraz lepiej. Duet trenerski, Jolanta Jochymek i Robert Bejgier, tak eksperymentował składem, że na efekty nie trzeba było długo czekać. W półfinale po bardzo dobrym spotkaniu Polki ponownie pokonały wicemistrza Węgier Gyori 2:0, nie dając większych szans przeciwnikowi. W finale nasz zespół po raz drugi spotkał się z aktualnym klubowym mistrzem Europy OVB z Węgier. Mecz odbył się przy niezbyt przychylnej pogodzie, padał dość intensywny deszcz. Nie przeszkodziło to naszym kadrowiczkom, które podjęły walkę i w końcowym rezultacie pokonały przeciwnika w dwóch setach i wygrały cały turniej. Z punktu widzenia szkoleniowego turniej był bardzo przydatny. Była okazja do porównania poziomu gry z czołowymi drużynami europejskimi.

Należy również dodać, że najlepszą zawodniczką tego turnieju została wybrana nasza kadrowiczka, Marta Łyszczyk.

– Po konsultacjach w Łodzi mieliśmy okazję zagrania w silnie obsadzonym turnieju, w którym wystąpiło 18 zespołów. Mam po 2-3 zawodników na każdą pozycję. W składzie, który zagra w Holandii zajdą kosmetyczne zmiany. Za nami już kilka turniejów w Polsce i uważam, że Węgrzy organizacyjnie mogą od nas się uczyć – podsumował trener kadry Arkadiusz Fajok.

Trenerzy mogli ocenić w jakim miejscu znajduje się plażowe piłka ręczna w naszym kraju, ile jest jeszcze do zrobienia i jakie mamy zaległości. To dopiero początek selekcji i zdobywania doświadczenia naszej kadry. Osiągniętych wyników trenerzy nie traktują wiążąco, bardziej chodzi im o stworzenie kolektywu, wyselekcjonowania trzonu kadry i stworzenia pozytywnej atmosfery. Drugi etap selekcji i przygotowania kadry zacznie się podczas wyjazdu na turniej do Holandii pod koniec lipca br.

Końcowa klasyfikacja turnieju na Węgrzech:


KOBIETY

1. Polska

2. OVB

3. Gyoeri Strandkezilabda Club

4. Kanonierky Piccard Club

5. Kiralylanyok

6. Havanna Club

 

MĘŻCZYŹNI

1. Chorwacja

2. Ekaterinodar

3. BHC Cakovec

4. HSG Wasserschloss

5. Polska

6. Dinamit BHC …