Strona główna | ZPRP | Szczególny i ważny mecz

Szczególny i ważny mecz

 

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych dotychczas dwukrotnie występowała w Ergo Arenie, w 2012 zmierzyła się w meczu towarzyskim z Niemcami, a w 2013 roku Biało-czerwoni podejmowali tu Szwedów w ramach kwalifikacji do mistrzostw Europy. Tym razem Polacy zagrają towarzysko z Hiszpanami, aktualnymi mistrzami świata i brązowymi medalistami mistrzostw Europy.

Czy Polacy będa mieli powody do radości po czerwcowych meczach /Fot. G.Trzpil

Podopieczni trenera Manolo Cadenasa zawitają do Ergo Areny w niemal najsilniejszym składzie. Ponadto mecz w hali na granicy Gdańska i Sopotu, będzie dwusetnym, pożegnalnym występem w kadrze dla Ikera Romero, legendarnego rozgrywającego hiszpańskiej drużyny.

Niedawno Romero ogłosił zakończenie pełnej sukcesów reprezentacyjnej kariery. Obecnie występuje wraz z Bartłomiejem Jaszką w ekipie niemieckiej Bundesligi Fuechse Berlin. Wcześniej reprezentował barwy czterech hiszpańskich klubów, w tym przez osiem lat FC Barcelony Borges. Ma na swoim koncie medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy.

Oba spotkania Polska- Hiszpania, w przyszłym tygodniu drużyny spotkają się ponownie w Płocku, mimo, że mają charakter towarzyski, będą dla Biało-czerwonych ostatnimi, niezwykle ważnymi testami przed meczami z Niemcami, w ramach kwalifikacji do finałów Mistrzostw Świata Katar 2015. Podopieczni Michaela Bieglera zmierzą się z naszymi zachodnimi sąsiadami już 7. czerwca także w Ergo Arenie! Do rewanżu dojdzie tydzień później w Magdeburgu.

Mecze z Hiszpanią będą też szczególne dla Mariusza Jurkiewicza, podstawowy rozgrywający polskiej kadry przez wiele lat występował w klubach z Półwyspu Iberyjskiego. – Na pewno cieszę się, że spotkam wielu kolegów z boiska. Same spotkania będą dla naszej drużyny bardzo ważne, ze względu na to co nas czeka po nich, przede wszystkim chcemy bowiem odpowiednio przygotować się do meczów z Niemcami. Mecz z tak utytułowanym rywalem jak Hiszpanie jest cennym doświadczeniem i mam nadzieję, że to będzie znakomite przetarcie przed decydującymi spotkaniami play-off o awans do mistrzostw świata – mówi zawodnik.

W ostatnich latach Polska grała z Hiszpanią dwukrotnie. W 2010 roku, w fazie zasadniczej mistrzostw Europy w Austrii, Biało-czerwoni zwyciężyli w Innsbrucku 32:26. W 2012 roku, podczas turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, nasz zespół przegrał z gospodarzami w Alicante 22:33.

Z okazji 25-lecia wolności – rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, dzisiejszy mecz został objęty patronatem przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.