Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 84 Handball Polska

Ukazał się nr 84 Handball Polska

 

Ukazał się nr 84 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W najnowszym numerze na dobre rozpoczynamy serial pt. „EHF Euro2016 mężczyzn”. Niedawno w Warszawie, podczas losowania grup kwalifikacyjnych, poczuliśmy smak tej imprezy, jakiej w piłce ręcznej Polska jeszcze nie organizowała. Poznaliśmy też już wszystkie miasta-gospodarze mistrzostw. I tak do Krakowa, Wrocławia, Gdańska, jako ostatnie, dołączyły Katowice. Nasi seniorzy na razie z boku będą obserwowali rywalizację potencjalnych rywali o występ w finałach ME. Grupowych przeciwników poznali za to juniorzy, którzy w sierpniu będą gospodarzami mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej. Podopieczni Rafała Kuptela w rundzie zasadniczej zmierzą się z Niemcami, Białorusią i Czechami.

Wracając do reprezentacji seniorskiej to towarzyszyliśmy jej podczas turnieju w Lublinie, w którym zmierzyła się z Białorusią, Rosją i Czechami. We wszystkich zespołach zabrakło kilku wartościowych zawodników, ale i tak było ciekawie.  Nas najbardziej interesowała forma kadrowiczów Michaela Bieglera. Dwumecz z Niemcami, wyznaczony na czerwiec, o prawo gry w Mistrzostwach Świata Katar 2015 zbliża się szybkimi krokami.
Dwie wygrane Biało-czerwonych nad Portugalią były wpisane w scenariusz rywalizacji w kwalifikacjach EHF Euro 2014 kobiet. Zespół Kima Rasmussena może już szykować się do bojów z Czarnogórą (pierwszy raz zagramy w Częstochowie) i na wyjeździe z Czechami. Duński szkoleniowiec na naszych łamach nie kryje, że styl gry go jednak nie satysfakcjonuje. Trener dodatkowo martwi się o młode polskie zawodniczki. Dużo w tym prawdy, gdyż reprezentacja młodzieżowa Andrzeja Niewrzawy nie wykorzystała atutu własnego boiska i nie zdołała awansować do mistrzostw świata. Sita kwalifikacji nie przeszła też druga nasza młodzieżówka . Zawodnicy Krzysztofa Kisiela w nieprawdopodobnych okolicznościach przegrali walkę o finały mistrzostw Europy. Musi to niepokoić, gdyż za kilka lat tymi rocznikami będą się chciały wesprzeć zespoły narodowe.
W połowie kwietnia byliśmy świadkami kolejnego klasyku pomiędzy Vive Targami Kielce a Orlenem Wisłą Płock. Finał Pucharu Polski był godny najbardziej znanych aren świata. Spotkanie, trzymające w napięciu dosłownie do ostatnich sekund, wygrał zespół ze Świętokrzyskiego. To pierwsze trofeum, które z Vive zanotował Tałant Dujszebajew. Z trenerem rodem z Kirgizji przeprowadziliśmy obszerny wywiad. Ma dwie wielkie miłości – rodzinę oraz piłkę ręczą, której nie lubi nazywać pracą, bo to przede wszystkim pasja. 
Rok 2013 polska piłka ręczna jako dyscyplina może zaliczyć do bardzo udanych nie tylko pod względem sportowym, ale także medialnym i marketingowym. Na wynik najbardziej zapracowała czwarta drużyna Mistrzostw Świata w Serbii – „Aniołki Kima”. Z artykułu autorstwa prof. dra hab. Bogdana Sojkina, wiceprezesa wiceprezesa ZPRP ds. marketingu wynika, że zgodnie z hasłem Żywca „Najlepsze dopiero przed Tobą” – Mistrzostwa Europy Mężczyzn Polska 2016.
Drugi odcinek materiałów szkoleniowym poświęciliśmy „Ćwiczeniom doskonalącym umiejętności techniczno-taktycznym w ataku pozycyjnym”. Oczywiście to nie wszystkie tematy, o których piszemy w numerze. Kibice Gaz System Pogoni Szczecin i PE Gwardii Opole też znajdą coś dla siebie,
W kolejnym konkursie można wygrać dwie wejściówki na towarzyski mecz seniorów Polska – Hiszpania (04.06.2014 r.  w Gdańsku). Zapraszamy do lektury.