Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 82 Handball Polska

Ukazał się nr 82 Handball Polska

 

Ukazał się nr 82 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W najnowszym numerze przedstawiamy Jakuba Łucaka. Jest on przykładem zawodnika, który nie mając żadnego występu na koncie w kadrach juniorsko-młodzieżowych Polski, pokazał, że i bez tego można z powodzeniem grać w zespole narodowym i to na imprezie rangi mistrzowskiej. Kuba ma jeszcze ważny kontrakt z Chrobrym Głogów na następny sezon, ale nikt się nie zdziwi, jeżeli od jesieni zobaczymy go w innym klubie.

Rozmawialiśmy z Jerzym Eliaszem, dyrektorem sportowym ZPRP, którego poprosiliśmy o podsumowanie występów w MŚ Serbia 2013 kobiet i ME Dania 2014 mężczyzn. Nasza męska reprezentacja potwierdziła przynależność do ósemki-dziesiątki najlepszych drużyn świata W przypadku pań awans i znakomita gra w finałach była dużym zaskoczeniem nawet dla fachowców. Drużyna sukces sportowy powinna potwierdzić w następnej mistrzowskiej imprezie. Gra w Euro 2014 ekipy Kima Rasmussena w tym momencie nie jest niestety wcale taka pewna.

O reprezentacyjnych aspiracjach na naszych łamach przypomniała Karolina Zalewska. Prawoskrzydłowa Issy Paris Hand ostatnio w meczach 1/8 finału rzuciła trzynaście bramek. Dobrze jej w Paryżu. W każdej chwili stawi się na powołanie trenera kadry Polski.

Z tematów związanych z ME zwracamy uwagę na projekt EHF powiększenia finalistów tej imprezy aż do 24 uczestników. Prezydent EHF, Jean Brihault jest wręcz zdeterminowany, aby te pomysły wprowadzić w życie. Najwcześniej te zmiany zaczną obowiązywać od roku 2022.

Zajrzeliśmy też na zgrupowanie młodzieżowej kadry kobiet. Drużyna Andrzeja Niewrzawy przygotowuje się do kwietniowych kwalifikacji mistrzostw świata, które zostaną rozegrane w Chorzowie. Rywalkami Polek będą Holenderki, Serbki i Słowaczki. Szkoleniowiec generalnie zadowolony jest ze sportowego rozwoju kadr ’92 (poprzednia) i ’94. Martwi go jednak, ze nie wszystkie jego zawodniczki dostają szansę długiego grania w PGNiG Superlidze.

Odnotowaliśmy awans dwóch polskich klubów – Vive Targi Kielce i Orlen Wisła Płock – do fazy TOP 16 Ligi Mistrzów. Z innych tematów proponujemy wywiad z nowym nabytkiem płockiej Wisły – Angelem Montoro, który zdążył polubić polska kuchnię. Opisujemy również „Bogate tradycje” turnieju Łukovia Cup. Historia w tym numerze to jubileusz 85-lecia Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej oraz debiut (1953 r.) kobiecej reprezentacji Polski.

na arenie międzynarodowej. Dziś brzmi to nieprawdopodobnie, ale zdarzało się, że w tamtym okresie Biało-czerwone występowały w osłabionym składzie, gdyż czołowe zawodniczki… nie dostawały zwolnień z macierzystych zakładów pracy.

W kolejnym konkursie można wygrać dwie podwójne wejściówki na męski PGNiG Puchar Polski Final Four (11-12 kwietnia br. w Warszawie). Kolekcjonerów plakatów szczególnie zachęcamy do nabycia tego numeru. W środku – plakat męskiej reprezentacji Polski. Zapraszamy do lektury.