Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 81 Handball Polska

Ukazał się nr 81 Handball Polska

 

Ukazał się nr 81 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W najnowszym numerze na czoło wybija się materiał o wielce znaczącym tytule „Z piekła do nieba i z powrotem”. Artykuł opatrzony mnóstwem zdjęć barwnie opisuje rywalizację jaką stoczyli Biało-czerwoni w czasie Mistrzostw Europy Dania 2014. Podopieczni Michaela Bieglera rozegrali siedem zaciętych meczów, z których trzy zakończyli zwycięsko. Turniej zakończyli na szóstym miejscu. Mogło być lepiej może ktoś powiedzieć. Trzeba jednak pamiętać, ze był to drugi najlepszy występ naszej drużyny w historii tej imprezy. Mistrzowski tytuł odzyskali Francuzi, którzy w finale zaprezentowali „galaktyczny handball”. Do drużyny All Stars wybrano Krzysztofa Lijewskiego.

Dzień przed rywalizacją o medale EHF Euro 2014 w Herning odbyło się ważne dla polskiej piłki ręcznej spotkanie promujące mistrzostwa Europy, których za dwa lata Polska będzie gospodarzem. Oficjalnie już ogłoszono, ze miastami-gospodarzami będą Wrocław i Kraków z Małopolską. Wkrótce poznamy dwa kolejne ośrodki, które przeprowadzą ten turniej.

Z ważnych wydarzeń związanych z naszą męska reprezentację trzeba wymienić losowanie par play-off do Mistrzostw Świata katar 2015. Przewrotny los wskazał, że Polska zagra z Niemcami. Marketingowo nie mogliśmy lepiej trafić. Gorzej wszystko prezentuje się od strony sportowej. To bodaj najsilniejszy rywal (no może poza Słowenią), na którego mogliśmy trafić z drugiego koszyka. Niemcy dodatkowo są głodni awansu. Wszak zabrakło ich na duńskim czempionacie. Było nie było, trzeba teraz zakasać rękawy i pokonać przeciwnika. Mecz w Polsce odbędzie się w czerwcu, w jednym z miast-gospodarzy EHF Euro 2016.

Od sukcesu kobiecego zespołu narodowego w Serbii minął już ponad miesiąc. Większość kadrowiczek na co dzień reprezentuje barwy rodzimych klubów, dlatego warto sprawdzić, czy wynik Biało-czerwonych na mundialu przełożył się na zainteresowanie ligowymi rozgrywkami? Asystent Kima Rasmussena, Antoni Parecki ze swej strony zauważył, że trzeba było szybko ochłonąć, wpadając w rytm ligowego i pucharowego grania.

Ligowe rozgrywki  wznawiają też panowie. Zawodnicy Vive Targów Kielce wystąpią już z nowym trenerem. Tałanta Dujszebajewa kibicom piłki ręcznej bliżej nie trzeba przedstawiać. To światowa klasa. Pochodzący z Kirgizji szkoleniowiec ma doprowadzić kielczan do wygrania Ligi Mistrzów. Nie obiecuje jednak, że nastąpi to w tym sezonie.

Zajrzeliśmy tez do niższych lig. W Krakowie odradza się żeński handball. Na razie Cracovia stawia nieśmiało pierwsze kroki. Są już pierwsze osiągnięcia, jak choćby wyeliminowanie w Pucharze Polski AZS UMCS Lublin. Z kolei włodarze KS Meble Wójcika Elbląg bez ogródek zapowiadają: „w 2016 roku chcemy zagrać w PGNiG Superlidze”. Wszystko wskazuje na to, że są na dobrej drodze do zrealizowania planów.

Warto odnotować, że polska piłka ręczna w ub. obchodziła jubileusz 95-lecia. Uroczystości odbyły się w stołecznym Teatrze Wielkim, a zaszczyciło je wiele wybitnych osobistości nie tylko ze świata sportu. W części historycznej przypomnieliśmy sylwetkę zasłużonego zawodnika i trenera jakim był Marian Rozwadowski.

W kolejnym konkursie można wygrać zestaw kart z autografami zawodniczek i trenerów reprezentacji Polski – 4. drużyny Mistrzostw Świata Serbia 2013. Zapraszamy do lektury.