29 grudnia 2013

95 lat minęło!

W salach Opery Narodowej w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami 95-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich. W gali udział wzięło wiele znakomitych osobistości ze świata piłki ręcznej, sportu, biznesu i polityki. Nie mogło zabraknąć wybitnych, byłych i obecnych, reprezentantów Polski, trenerów, działaczy oraz sędziów. Rolę gospodarza imprezy pełnił Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

– Ten szczególny dzień świętujemy w podniosłym nastroju satysfakcji z wyników na arenie międzynarodowej i rosnącej popularności naszej dyscypliny. Za nami ogrom dokonań 95-lecia na który złożyła się praca, pasja i talent wielu pokoleń, które ukochały piłkę ręczną widząc w niej najwspanialszy ze sportów, grę zespołową tak odpowiadającą charakterowi Polaków i niosącą dla kibiców wielki ładunek dynamiki i emocji – mówił szef ZPRP.

W swym wystąpieniu Andrzej Kraśnicki nawiązał oczywiście do jakże szerokiej, bogatej i pełnej sukcesów historii występów naszych szczypiornistek i szczypiornistów na międzynarodowych arenach, ale równie dużo uwagi poświęcił wydarzeniom najnowszym oraz wyzwaniom czekającym Rodzinę piłki ręcznej w najbliższej przyszłości.

– W ostatnim okresie, co cieszy szczególnie, jest nam dane organizować w Polsce wielkie międzynarodowe imprezy rangi kontynentalnych czempionatów. Zebraliśmy oficjalne pochwały z przeprowadzenie w sierpniu tego roku na parkietach Gdańska i Gdyni Mistrzostw Europy dziewcząt do lat 17, tamże w roku 2014 gościć będziemy uczestników Mistrzostw Europy Juniorów  do lat 18 – podkreślił.

– Wreszcie wyzwanie największe. W styczniu roku 2016 w Polsce toczyć się będą seniorskie Mistrzostwa Europy! Wielka impreza, prawdziwe święto piłki ręcznej, po raz pierwszy w historii w naszym kraju – dodał po chwili.

– Dlatego przypominając przeszłość, owe 95 lat, warto patrzeć także w przyszłość. Bo przecież już za dwa tygodnie męska reprezentacja Polski prowadzona przez Michaela Bieglera rozpocznie w Danii bój w finałach Mistrzostw Europy, bo przyjdzie czas walki obu narodowych reprezentacji o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 – spuentował Kraśnicki.

– Dzięki pomocy wielu naszych partnerów możemy w tym miejscu obchodzić naszą rocznicę. Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w budowę polskiej piłki ręcznej – zakończył.

Po prezesie ZPRP głos zabrał Andrzej Biernat – Minister Sportu i Turystyki, który serdecznie podziękował za zaproszenie i podkreślił jakże znaczącą rolę piłki ręcznej w świecie polskiego sportu.

Po dwóch wystąpieniach przyszedł czas na wręczenie pamiątkowych odznaczeń, medali i wyróżnień dla osób od wielu lat związanych z piłka ręczną związanych.

Odznaki „Diamentowe z wieńcem, za zasługi dla piłki ręcznej”, najwyższe odznaczenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, prezes Kraśnicki wręczył Henrykowi Sitnikowi – byłemu prezesowi i wieloletniemu działaczowi ZPRP oraz Andrzejowi Szymczakowi – legendarnemu bramkarzowi reprezentacji Polski.

Specjalne odznaczenia „Za zasługi dla piłki ręcznej” otrzymali weterani dyscypliny, którzy reprezentowali Polskę jeszcze w jedenastoosobowej odmianie piłki ręcznej: Aniela Kostka-Łamacz, Wiktor Garcorz, Sylwester Hauffe oraz Zygfryd Nowak.

Z rąk Ireny Szewińskiej – członkini MKOl oraz Jana Kulczyka – właściciela firmy Kulczyk Holding, głównego sponsora PKOl, specjalne medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” odebrali: Janusz Czerwiński – wybitny zawodnik, reprezentant Polski, trener i działacz, Marian Rudnik – doradca prawny, specjalista z zakresu prawa sportowego i administracyjnego, Maria Okurowska – specjalistka w zakresie finansów sportowych oraz wieloletnia działaczka społeczna w ramach struktur PKOl oraz byli wybitni sędziowie piłki ręcznej, dziś aktywni działacze w strukturach ZPRP, Mirosław Baum i Marek Góralczyk.

Z kolei statuetki „Za zasługi dla polskiej piłki ręcznej” powędrowały do rąk przedstawicieli wieloletnich partnerów i sponsorów ZPRP: Jerzego Kurelli – szefa firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Marian Kmity – szefa redakcji sportowej w telewizji Polsat oraz Wojciecha Gucmy – szefa firmy Uzdrowiska Polskie, w skład której wchodzi Uzdrowisko Nałęczów.

Warto dodać, że w uroczystościach udział wzięli Iwona Niedźwiedź, Monika Stachowska, Agnieszka Jochymek i Karolina Semeniuk-Olchawa oraz drugi trener Antoni Parecki, a więc przedstawiciele reprezentacji Polski kobiet, czwartej drużyny zakończonych przed tygodniem MŚ w Serbii. Pojawili się także przedstawiciele reprezentacji Polski mężczyzn w osobach trenerów Michaela Bieglera i Jacka Będzikowskiego.  

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, na którą zaprosił gości Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Rozpoczęła się ona od występu światowej sławy śpiewaczki operowej, mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej w akompaniamencie wirtuoza fortepianu Janusza Olejniczaka. W jej drugiej odsłonie wystąpił słynny polski duet skrzypcowy Julita&Paula, który tworzą siostry Sokołowskie. Występy zakończyło wspólne wykonanie utworu pod tytułem „Kochajmy Ręczną”, którą skomponował sam Jacek Cygan. Znany kompozytor, a przede wszystkim autor znakomitych tekstów piosenek, również w młodości grał w piłkę ręczną!

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest