Strona główna | Rozgrywki Młodzieżowe | Polskie Nadzieje Olimpijskie

Polskie Nadzieje Olimpijskie

 

Niepubliczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku ZPRP oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, a także Policyjny Klub Sportowy Gwardia Szczytno to zdobywcy tegorocznych grantów programu „Polskie Nadzieje Olimpijskie”. To wspólna inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Telewizji Polsat i firmy Procter&Gamble.


Centrum Olimpijskie użyczyło gościny na konferencję

– Wierzymy, że program pomoże stworzyć dzieciom i młodzieży warunki do optymalnego korzystania z zajęć sportowych, z myślą o osiąganiu w przyszłości mistrzowskich wyników. Ruch olimpijski wiąże z tym programem duże nadzieje. Tylko systematyczna praca może przynieść sukces. Chcemy współdziałać z polskimi związkami sportowymi i korzystać z ich rekomendacji – podkreślił prezes PKOl Andrzej Kraśnicki – Dzisiejsi mali mistrzowie z czasem pojawią się na największych zawodach sportowych, w tym na igrzyskach olimpijskich. Pamiętamy, że bardzo często znakomici sportowcy wywodzą się z niewielkich klubów i boisk szkolnych. To z nich – poprzez system imprez lokalnych i regionalnych – trafiają do kadry narodowej, do reprezentacji kraju, na sportowe szczyty. Tak się składa, że trzy podmioty: sportowy, komercyjny i medialny, które zainicjowąły program mają ogromne doświadczenie w sporcie.  


od lewej: Marek Kapuściński prezes Zarządu P&G Polska, Andrzej Kraśnicki – prezes PKOl i Apoloniusz Tajner – szef Misji Olimpijskiej w Soczi 

Program skierowany jest do organizacji i zrzeszeń sportowych, szkół mistrzostwa sportowego lub szkół o profilu sportowym, a także organizacji ukierunkowanej na wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej

Celem programu jest wsparcie finansowe projektów pomagających rozwijać predyspozycje sportowe dzieci i młodzieży. Granty otrzymują programy dotyczące sportu i młodzieży w dyscyplinach olimpijskich oraz zajęcia sportowe dla dzieci chorych lub niepełnosprawnych o walorach rehabilitacyjnych i integracyjnych. Właśnie w tej kategorii dotację otrzymało Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start.

Program finansowany jest ze środków pozyskanych od sponsorów. Jego pierwsza edycja ma charakter pilotażowy, a wkład finansowy przekazany został przez firmę Procter&Gamble. Pomysłodawcy tego wieloletniego programu liczą, że dzisiejsi 19- i 20-letni sportowcy, którzy zostaną beneficjentami projektu, będę reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich w latach 2020 i 2022.


Dyrektor Bogdan Lemanowicz ma powody do zadowolenia /Fot. MAS

– Postanowiliśmy także postawić na gry zespołowe – wyjaśnił Włodzimierz Kleniewski z Polskiej Fundacji Olimpijskiej. – SMS w Płocku szkoli młode adeptki piłki ręcznej. Już sam fakt, ze kobieca reprezentacja Polski awansowała do mistrzostw świata, które za kilka dni rozpoczną się w Serbii, świadczy, że warto tę dyscyplinę rozwijać.

Obecny na konferencji inaugurującej program dyrektor SMS w Płocku, Bogdan Lemanowicz przyznał, że otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu sportowego, fizjoterapię, obozy sportowe a także na zacieśnienie kontaktów z podobnymi placówkami za granicą. W tym miejscu wymienił ośrodki z Norwegii i Niemiec. Pole do działania daje także podpisana ostatnio umowa o współpracy z Federacją Rosyjską.