Strona główna | ZPRP | Polska i Rosja – zaczynamy współpracę

Polska i Rosja – zaczynamy współpracę

 

W siedzibie ZPRP w Warszawie doszło do uroczystego podpisania umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce a Federacją Piłki Ręcznej Rosji. Dokument sygnowali prezesi – Andrzej Kraśnicki i Vladimir Nelyubin oraz sekretarze generalni – Marek Góralczyk i Victor Poladenko. Przedstawiciele obu federacji uzgodnili, że będą współpracować na rzecz rozwoju piłki ręcznej w swoich krajach, Europie i na świecie.

Gospodarz spotkania, prezes Kraśnicki, po przywitaniu przyjaciół z federacji rosyjskiej i przyznał, że  „za nami kilka spotkań, i merytorycznych dyskusji,  a dziś następuje ich finalizacja. Ważne jest jednak to co przed nami. Planujemy wiele wspólnych przedsięwzięć”.

Goście z Rosji do naszego kraju przyjechali w poniedziałek. Zwiedzili siedzibę Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Muzeum Sportu.

– To pierwsza umowa o współpracy, jaka podpisałem z inną federacją. Z prezesem Kraśnickim dużo rozmawialiśmy na ten temat podczas Kongresu IHF w Katarze. Nasze kontakty mogą odbywać się na kilku poziomach, począwszy od dzieci i młodzieży, przez mecze zespołów narodowych, a  skończywszy na wykorzystaniu doświadczenia zawodników i zawodniczek, którzy ukończyli już kariery. W dzisiejszym świecie dużo jest nacjonalizmu. My Słowianie powinniśmy wykorzystywać nasze wspólne korzenie i współdziałać na każdej płaszczyźnie. Sport idealnie wpisuje się w klimat porozumienia i obchody roku 2015 – powiedział prezydent Rosyjskiej Federacji, Vladimir Nelybin.

Rok 2015 został przez Stronę Polską i Stronę Rosyjską ogłoszony „Rokiem Polski w Rosji i Rokiem Rosji w Polsce. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie zarówno Polakom, jak i Rosjanom swoich sąsiadów na różnych płaszczyznach. W ramach obchodów przygotowywana jest lista wspólnych przedsięwzięć m.in. z obszaru turystyki, kultury i sportu.

Zawarte umowa między federacjami będzie się koncentrować w szczególności na następujących działaniach:

– organizacji wspólnych meczów reprezentacji Polski i Rosji we wszystkich kategoriach wiekowych,

– wymianie doświadczeń trenerskich pomiędzy obydwoma krajami,

– wymianie doświadczeń sędziowskich pomiędzy obydwoma krajami,

– organizacji wspólnych szkoleń i kursów dla trenerów i sędziów w obu krajach,

– organizacji obozów szkoleniowych dla młodych zawodników w obu krajach,

– współdziałaniu na rzecz interesów obu federacji na arenie międzynarodowej.