Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 78 Handball Polska

Ukazał się nr 78 Handball Polska

 

Ukazał się nr 78 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci „Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

Najnowszy numerze zwracamy uwagę na deregulację prawną związaną z zawodem trenera i instruktora sportu. Wynika to z nowelizacji „Ustawy o sporcie” W skrócie wygląda to tak, że Związek Piłki Ręcznej w Polsce postanowił zróżnicować poziom przygotowania zawodowego trenerów, wprowadzając system kategoryzowanych licencji. Dotychczasowe klasy trenerskie (mistrzowska, I i II) i instruktorskie tracą ważność z końcem br. Szykuje się prawdziwa rewolucja szkoleniowa, gdyż z analizy dotychczas nadesłanych do ZPRP wniosków licencyjnych wynika, iż koło połowa wystąpień nie spełnia wymagań regulaminowych.

Kobiece reprezentacja Polski źle rozpoczęła kwalifikacje EHF Euro 2014. Już pierwszy mecz, w Czarnogórze, pokazał że Biało-czerwone mają problemy z utrzymaniem równego rytmu przez 60 minut. Przestoje szybko wykorzystują rywalki, a potem jak wiadomo trudno jest odrobić kilkubramkowe straty. Jest to o tyle istotne, gdyż nasz zespół narodowy już za miesiąc czeka znacznie trudniejsze zadanie – występ w mistrzostwach świata. W Serbii spotkania będę się odbywały praktycznie dzień po dniu. Trener Kim Rasmussen zadeklarował, że wierzy w umiejętności swojego zespołu, który powinien awansować co najmniej do ćwierćfinałów.

Wybrańców Michaela Bieglera na początku listopada czeka ciekawy sprawdzian. Do udziału w Superpucharze Niemcy, jako gospodarze, zaprosili oprócz naszej drużyny również Egipt i Szwecję. Biało-czerwoni w 2007 r. w dramatycznych okolicznościach sięgnęli po to trofeum, po zwycięstwie nad drużyną Trzech Koron. Reprezentacja Polski w Bremie i Hamburgu zagra bez kontuzjowanego Bartosza Jureckiego. Tak, tak trudno sobie wyobrazić grę naszego zespołu bez tego zawodnika, z którym przeprowadziliśmy obszerny wywiad. Jest szansa, że zdrowego zobaczymy go podczas styczniowych mistrzostw Europy w Danii.

Pierwsza reprezentacja bez dopływu utalentowanych graczy, w dłuższej perspektywie czasowej nie ma racji bytu. Kadrę juniorów w przyszłorocznych mistrzostwach Europy, które zostaną zorganizowane w Polsce, poprowadzi Rafał Kuptel. To pierwszy szkoleniowiec, który niedawno zakończył bogatą w sukcesy karierę i jako główny trener objął jedną z reprezentacji Polski. Z wicemistrzem świata z 2007 r. i zdobywcą wspomnianego Superpucharu rozmawialiśmy o jego drużynie.

W numerze przypominamy występy polskich klubów w Champions League. Jakkolwiek Vive Tragi Kielce, jak walec zmierza w kierunku kolejnej fazy rozgrywek, to już Orlen Wisła Płock, jak i panie z MKS Lublin często nie grają tak, jak życzyliby sobie ich kibice.

Zajrzeliśmy też do Mielca i Wągrowca, aby nowi szkoleniowcy, Stali i Nielby, podzielili się z nami swoimi planami na najbliższą przyszłość. W pierwszym przypadku ma to być zażegnanie kryzysu w drużynie, w drugim cel jest tyko jeden – powrót do elity.

Zbliżają się mistrzostwa Europu 2016. Sukcesywnie będziemy prezentować nowe obiekty, w którym planowane jest rozegranie tej imprezy. Mogąca pomieścić ponad 15 tys. widzów Kraków Arena będzie największą halą sportowo-widowiskową w Polsce.

Na naszych łamach pożegnaliśmy Adama Pecolda. Przypomnieliśmy tez sylwetkę nieodżałowanego Jerzego Klempela.

W kolejnym konkursie nagrodami jest piłka oraz koszulka z autografami kobiecej reprezentacji Polski. Zapraszamy do lektury.