Strona główna | ZPRP | Poznaliśmy gospodarzy MŚ 2019

Poznaliśmy gospodarzy MŚ 2019

 

Ambasador RP w Katarze Robert Rostek wspierał prezentację Związku Piłki Ręcznej w Doha.

W Hotelu Ritz Carlton w Doha na swym pierwszym posiedzeniu obradowały nowo wybrane władze IHF. Najważniejszymi decyzjami, które zostały podjęte w dniu dzisiejszym było wybranie organizatorów Mistrzostw Świata w 2019 roku. Japonia zorganizuje Mistrzostwa Świata Kobiet, a Dania z Niemcami Mistrzostwa Świata mężczyzn w 2019 r.

Polską kandydaturę zaprezentowali w Doha: Sekretarz Generalny ZPRP Marek Góralczyk, Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki, Ambasador RP w Katarze Robert Rostek oraz Wiceprezes ZPRP Bogdan Sojkin

Polska była od samego początku procedowania to jest od maja br.  jednym z kandydatów obok: Dani, Niemiec, Macedonii, Norwegii, Słowacji i Szwecji do organizacji mistrzostw świata mężczyzn. Przed ostatecznymi prezentacjami kandydatów w Doha nastąpiły znaczące zmiany w układzie krajów kandydujących do organizacji mistrzostw świata.

Z ubiegania się o ten zaszczyt wycofały się Macedonia, Norwegia  i Szwecja, a swe siły połączyły i przedstawiły wspólne oferty: Dania z Niemcami i Słowacja, do której dołączyły Węgry.

Po przedstawieniu prezentacji nastąpiło głosowanie, w którym Władze IHF wybrały jako organizatorów: Japonię w przypadku kobiet oraz Danię i Niemcy w przypadku mężczyzn.

Prezydent IHF Egipcjanin Hassan Moustafa ogłasza decyzję Międzynarodowej Federacji w sprawie wyboru organizatorów MŚ w 2019 roku  

Warto podkreślić, że nasza prezentacja była bardzo dobrze przyjęta i zrobiła ogromne wrażenie na  światowych władzach piłki ręcznej i podkreślono jej dynamizm oraz innowacyjność, a także zalety Polski jako dynamicznie rozwijającego się kraju.

Doceniono również fakt, że Polska znalazła się w ścisłym gronie trzech kandydatów do organizacji mistrzostw i co podkreślono jedyny kraj, który samodzielnie wystawił swoją kandydaturę, gdyż pozostałe wystąpiły w duetach! Wyrażono oczekiwanie, że Polska nie zrezygnuje w przyszłości z ubiegania się o organizację tej największej na świecie  imprezy w piłce ręcznej!

W naszym kraju zorganizowaliśmy w br. Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 17, w przyszłym roku będziemy organizowali Mistrzostwa Europy mężczyzn do lat 18, a w 2016 roku będziemy gospodarzem Mistrzostw Europy Seniorów w Piłce Ręcznej.