Strona główna | Szkolenia | Kaczka i Mali Mistrzowie

Kaczka i Mali Mistrzowie

 

Z inicjatywy Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy oraz pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja projektu Mały Mistrz. Jednym z ambasadorów akcji promującej aktywność sportową wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych został rozgrywający reprezentacji Polski Mariusz Jurkiewicz.

– Pierwszy kontakt z zajęciami wychowania fizycznego może stać się dla młodego człowieka impulsem do kontynuowania sportowych zainteresowań. Dlatego od razu bardzo spodobała mi się idea tego projektu, tym bardziej, że moja pięcioletnia córeczka już niedługo sama pójdzie do szkoły i mam nadzieję, że sama będzie mogła korzystać z jego założeń – powiedział popularny „Kaczka”.    

Zapowiadane we wrześniu działania, zmierzające do promowania wśród młodego pokolenia Polaków pozytywnych wzorców aktywności sportowej oraz zachęcania do uprawiania sportów, wkraczają więc w etap realizacji.

– Nasze nowe programy, mogą objąć swoim zasięgiem nawet 30 – 40 % populacji. Stan zdrowia polskich dzieci jest coraz bardziej alarmujący. Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom uda się to  poprawić – mówiła  we wrześniu Joanna Mucha.

Dzisiejsza konferencja z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, ministerstw, środowisk naukowych, kuratoriów oświaty i szkół poświęcona była prezentacji projektu, przedstawieniu jego założeń metodycznych, organizacyjnych, finansowych oraz planów realizacji w najbliższych latach.

– Chcemy zaprosić nauczycieli do współpracy, chcemy im zaoferować profesjonalne, gruntowne szkolenia i program opracowany w ten sposób, że na każdych zajęciach będzie wiadomo, co z tym dzieckiem zrobić, tak aby dostało naprawdę atrakcyjne i dobrze przygotowane merytorycznie zajęcia. – podkreślała Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, opisując projekt Mały Mistrz.

– Traktuję ten projekt bardzo emocjonalnie nie tylko dlatego, że wychodzi naprzeciw ogromnemu problemowi braku aktywności fizycznej naszych dzieci, ale również dlatego, że wychodzi naprzeciw wielu niekorzystnym zjawiskom, które dotykają sport powszechny w Polsce – dodała minister Mucha.

Wprowadzany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki projekt bazuje na opracowanym i realizowanym od 3 lat przez Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego programie „Sprawny Dolnoślązaczek”, który znakomicie spełnia swoją rolę w aktywizacji dzieci do zajęć ruchowych.

/Fot. JG (2)

Główną ideą projektu Mały Mistrz, jest zachęcenie uczniów klas I-III szkół podstawowych do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej, kształtowania odpowiednich nawyków i postaw, w tym też dotyczących zdrowego stylu życia.  Projekt ma także za zadanie pomóc nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej w zdobyciu nowoczesnej wiedzy i umiejętności, niezbędnych do prowadzenia ciekawych zajęć zachęcających młodych Polaków do podejmowania nowych form aktywności, a także podniesienie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego.

Oprócz Mariusza Jurkiewicza ambasadorami programu zostali Zofia Klepacka – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata w klasie RSX oraz Paweł Fajdek – złoty medalista mistrzostw świata w rzucie młotem. Honorowym patronem projektu został mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz.