Strona główna | ZPRP | Wisła i Vive zagrają o punkty LM

Wisła i Vive zagrają o punkty LM

 

Przed nami chwila, na którą czekali wszyscy kibice piłki ręcznej w Polsce. Nasi dwaj reprezentanci w Lidze Mistrzów, Vive Targi Kielce oraz Orlen Wisła Płock, zainaugurują rozgrywki spotkaniami z francuską Dunkierką oraz niemieckim THW Kiel.

Po zdobyciu przez kielczan tytułu Mistrza Polski, ich występ w elitarnych rozgrywkach był przesądzony. Inaczej wyglądała sytuacja płockiej Wisły, która stanęła w obliczu turnieju o „dziką kartę”. Jak się później okazało Europejska Federacja Piłki Ręcznej zmuszona została do zmiany warunków przyznania awansu, o którym zadecydować miał dwumecz. Rywalem drużyny z Mazowsza było francuskie Montpellier, które musiało uznać wyższość „Nafciarzy”. Awans płocczan odbił się echem w historii polskiej piłki ręcznej, bowiem nigdy dotąd dwie polskie drużyny nie rywalizowały ze sobą w tej samej grupie Ligi Mistrzów.
Kibice Vive marzą o powtórce wyniku z ub. sezonu / Fot. G/Trzpil

Jako pierwsi na parkiet wybiegną płocczanie, którzy zmierzą się z niemieckimi „Zebrami”. Warto przypomnieć, że w ubiegłym sezonie ekipa THW Kiel wystąpiła w wielkim Final Four. Co prawda ich szeregi opuściły takie gwiazdy jak: Daniel Narcisse, Thierry Omeyer, Momir Ilić, a karierę zakończył Marcus Ahlm, to i tak najbliższy rywal Wisły jest uważany za najsilniejszą drużyną grupy B. „Niebiesko-biało-niebiescy” będą chcieli sprawić niespodziankę i pokazać się z jak najlepszej strony. Przeszkodą będzie jednak brak skrzydłowych, bowiem z kontuzjami borykają się Adam Wiśniewski oraz Ivan Nikčević. Do grona nieobecnych należy również zaliczyć Kamila Syprzaka, więc trener Manolo Cadenas nie ma wielkiego pola do manewru. Nie oznacza to jednak, że wicemistrzowie Polski poddadzą się bez walki. Spotkanie, które odbędzie się w Orlen Arenie, zostało wybrane przez EHF na „mecz tygodnia”.

Ostatnim spokaniem grupy B będzie rywalizacja kielczan z Dunkierką. Po ubiegłorocznym sezonie podopieczni Bogdana Wenty mają wielki apetyt na powtórzenie wyniku, jednak bardzo dobrze wiedzą, że muszą zachować zimną głowę i dać z siebie wszystko, by w nowy sezon wejść z dwoma punktami. Celem Vive jest awans do ćwierćfinału a najbliższy mecz powinien być pierwszym krokiem ku jego realizacji. W porównaniu z minionym sezonem skład Francuzów nie uległ większej zmianie. Z zespołu odszedł Sébastien Bosquet, natomiast dołączyli Romain Guillard oraz z drużyny młodzieżowej, Théophile Causse. Pewne jest, że gdy mistrzowie Polski zagrają na swoim wysokim poziomie, dwa punkty pozostaną w Kielcach.

Program 1. kolejki grupy B:

Orlen Wisła Płock – THW Kiel / niedziela, godz. 17.00, Canal+ Family HD

KIF Kolding – FC Porto Vitalis / niedziela, godz. 17.00

KS Vive Targi Kielce – Dunkerque HB / niedziela, godz. 19.00, Canal+ Family HD.