Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 76 Handball Polska

Ukazał się nr 76 Handball Polska

 

Ukazał się nr 76 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci „Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W najnowszym numerze podsumowujemy występ naszych juniorek w mistrzostwach Europy. Nie tak miało być. 15. miejsce jest najgorszym, jakie zespół gospodarza zajął w historii imprezy tej rangi. Dwa lata przygotowań. I co? I nic. Siedem meczów, w tym trzy wygrane. Tak naprawdę tylko jedno zwycięstwo było – nad Portugalią. Drużyna z Płw. Iberyjskiego była największą niespodzianką turnieju. Została sklasyfikowana tuż za podium, co jest największym sukcesem kobiecego handballu w Portugalii.

Nam pozostaje teraz pozbyć się jak najszybciej wstrząsu, jakiego wszyscy – dobrze życzący polskiej piłki ręcznej – doznali, oglądając zmagania drużyny wyselekcjonowanej przez Haralda Tłuczykonta. Sam szkoleniowiec w wywiadzie, jakiego nam udzielił,przyznał, że specjalnie nic by nie zmienił w przygotowaniach. Pracował z zawodniczkami, które dostarczają kluby. I tu koło się zamyka. Dyrektor Sportowy ZPRP, dr Jerzy Eliasz zaansował ujednolicenie pracy we wszystkich ośrodkach szkoleniowych.

 
Iwona Niedźwiedź Rys. Tomasz Jaxa Kwiatkowski

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon. Zajrzeliśmy do naszych klubów, wskazując gdzie zaszły istotne zmiany kadrowe. Rozgrywki powinny być ciekawsze, bardziej wyrównane, zwłaszcza w żeńskim wydaniu. Rozmawialiśmy z aż trzema nowymi zawodniczkami Vistalu Gdynia: z Tunezyjką Ines Khouildi, Brazylijką Jessica Da Silva Quintino oraz Iwoną Niedźwiedź. Reprezentantka Polski przy okazji poruszyła sprawę startu w grudniowych mistrzostwach świata. Druga z naszych kadrowiczek, Kinga Byzdra do nowych rozgrywek przygotowuje się w nowym środowisku. Czarnogórska Buducnost Podgorica ma ponownie zawojować Europę, a polska rozgrywająca ma w tym wydatnie pomóc.

Krzysztof Kotwicki, czyli trener mistrza Polski klubów niskobudżetowych, na naszych łamach zapowiedział, że MMTS Kwidzyn, ponownie chce awansować do półfinałów PGNiG Superligi. Szkoleniowiec wypowiedział znamienne zdanie: „poprzeczkę w sporcie zawsze trzeba sobie zawieszać wysoko. Średniaków nikt nie pamięta”.

Puchar Polski rozegrany w Świnoujściu był ostatnim tegorocznym akordem drużyn rywalizujących na piasku. Nie zawsze faworyci triumfowali. Ta odmiana ręcznej  systematycznie zdobywa popularność. Nasze zespoły liczą się wśród europejskiej czołówki.

Wyższą Szkołę Trenerów Sportu ukończył pierwszy rocznik studentów związanych z piłką ręczną. Nazwisk Marcina Lijewskiego, Sławomira Szmala czy Grzegorza Tkaczyka nikomu nie trzeba bliżej przedstawić. Jesteśmy ciekawi czy te sławy handballu za kilka lat zobaczymy na ławce trenerskiej. ZPRP ma w tym przedsięwzięciu poważny udział.

W kolejnym konkursie nagrodami są dwa komplety, pięknie oprawionych roczników „Handball Polska”. W części historycznej tym razem miejsce przeznaczyliśmy dla Vive Targów Kielce. To klub z ponad 40-letnią historią. Co było przed erą Bertusa Servaasa? O tym można przeczytać w środku numeru. Zapraszamy do lektury.