Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 74 Handball Polska

Ukazał się nr 74 Handball Polska

 

Ukazał się nr 74 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci „Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

Polskie reprezentacje, seniorek i seniorów, w dobrym stylu awansowały do imprez głównych. Dzięki temu ZPRP trafił do wąskiego grona, dziewięciu europejskich federacji, które wywalczyły prawo wystawienia narodowych ekip, w Serbii i w Danii. Jakkolwiek nasza męska reprezentacja zdążyła nas przyzwyczaić do systematycznych awansów do mistrzostw świata lub Europy, to w przypadku kobiet nie było to już takie pewne. Na awans musieliśmy czekać całe sześć lat. W ostatnim okresie przeżywaliśmy w związku z tym więcej rozczarowań niż radości. Aż wreszcie nadszedł dwumecz ze Szwedkami. Biało-czerwone zagrały z olbrzymią ambicją i poświęceniem. Walczyły. I to jak. Zwycięsko! W nagrodę zagrają już w grudniu w mistrzostwach świata. W Serbii wcale nie stoją na straconej pozycji

Panowie zagrali zgodnie z planem, Szwedom ustąpili miejsca tylko gorszym bilansem bramkowym, i zobaczymy ich już po raz siódmy w finałach mistrzostw Europy. Na naszych łamach przygotowaliśmy obszerne fotorelacje z ostatnich występów polskich zespołów narodowych.

Ach, co to był za czerwiec! Początek zrobił zespół Vive Targi Kielce w turnieju Finał Four Champions League. Mistrzowie Polski w swoim debiucie na takiej imprezie upokorzyli hegemona ostatnich lat, niemiecki THW, symbolicznie pieczętując zmiany na mapie europejskiego handballu. Hasło „Teraz Polska” zdobywa popularność w świecie piłki ręcznej.

O następców Karoliny Kudłacz i Sławomira Szmala trzeba zabiegać i to usilnie. W drugiej edycji „Szczypiorniaka na Orlikach” wzięło udział 10 000 dzieci. Obecna na finałach akcji minister Joanna Mucha wyraziła nadzieję, że doskonała frekwencja będzie zaczynem w postaci przyszłych reprezentantów kraju.

Sezon piłkarski na piasku rozpoczął się na dobre. Polskie klubowe zespoły godnie zaprezentowały się w finałowych rozgrywkach European Beach Handball Tour. Co prawda miejsca na podium nie zdołały jeszcze wywalczyć, ale pazurki zostały pokazane. W kraju drużyny walczą o punkty, które mają wyłonić najlepszych. Przy tej okazji zajrzeliśmy na turniej do Sierpca.

Oczywiście to nie wszystkie materiały, które przygotowaliśmy w numerze. Polecamy wywiad z Anną Ejsmont, wybraną w 2009 r. do „siódemki” 90-lecia polskiej piłki ręcznej. Równie ciekawy jest artykuł o utalentowanym Andrzeju Wlazło, pierwszym polskim szczypiorniście, który wyjechał z kraju grać w lidze zagranicznej. Zapraszamy do lektury.