Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 70 Handball Polska

Ukazał się nr 70 Handball Polska

 

Ukazał się nr 70 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo jest dystrybuowane w sieci „Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W lutowym numerze tematem dominującym są niedawne Mistrzostwa Świata Hiszpania 2013. Na naszych łamach przedstawiamy obszerny fotoreportaż, skupiając się oczywiście na meczach z udziałem reprezentacji Polski. Dziewiąte miejsce zajęte przez drużynę Michaela Bieglera, to dla jednych będzie duże rozczarowanie, a dla drugich wykładnie naszych aktualnych możliwości. Pamiętajmy, że zespół narodowych szykowany jest na EURO 2016, którego Polska będzie gospodarzem. Głos oddaliśmy także naszym ekspertom. Bogdan Kowalczyk, Robert Lis, Mariusz Jurasik i Artur Siódmiak podzielili się swoimi ciekawymi uwagami na temat hiszpańskiego mundialu.


Nie mogło zabraknąć wypowiedzi trenera Bieglera. Niemiecki szkoleniowiec w obszernym wywiadzie udzielonym specjalnie dla „Handball Polska” analizuje grę Biało-czerwonych w imprezie roku. Biegler podtrzymuje wolę bliskiej współpracy z trenerami tych zawodników, którzy go interesują. Przedstawia też kalendarz gier na rok 2013.

Mistrzostwa świata to także okazja do spojrzenia na rywalizację najlepszych drużyn pod kątem taktyki. Autor artykułu Wojciech Nowiński zwrócił m.in. uwagę na to, że wiele drużyn starało się, za każdym razem, po wejściu w posiadania piłki grać szybkim atakiem i utrzymywać rytm, nawet po przejściu do ataku pozycyjnego. Nie jest zaskoczeniem fakt, że na trzech pierwszych miejscach klasyfikacji zespołów, które zdobyły najwięcej bramek w meczu w ataku szybkim są wszyscy medaliści hiszpańskiego mundialu. W materiale można także znaleźć uzasadnienie dlaczego to Domagaj Duvnjak powinien zostać wybrany MVP turnieju.

Piszemy również o dokonaniach w MŚ 2013 zagranicznych zawodników z PGNiG Superligi. W sumie takich graczy można się doliczyć siedmiu. Trójka z nich: Manuel Strlek, Żejlko Musa i Ivan Cupić miała wkład w zdobycie przez Chorwację brązowego medalu.


Odnotowaliśmy również starty polskich klubów w europejskich pucharach. Vive Targi Kielce są bliskie historycznego momentu – wygrania grupy Ligi Mistrzów przez polski klub. Dobry początek w grupowej rywalizacji Pucharu EHF odnotował Orlen Wisła Płock. Z kobiecej eksportowej czwórki duży zawód sprawił Vistal Łączpol Gdynia, który w Pucharze Zdobywców Pucharów roztrwonił 12 bramkową zaliczkę. Zagłębie Lubim dzielnie walczyło w Pucharze EHF, ale ostatecznie może już wyłącznie koncentrować się na rywalizacji w kraju. Plusem jest awans Politechniki Koszalin i KSS Kielce do najlepszej ósemki Challenge Cup.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Kibice Azotów Puławy, Olimpii Piekary Śląskie i AZS UMCS Lublin, gdzie realizowany jest interesujący projekt, łączący sport i kulturę, również znajdą coś dla siebie. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie. Można w nim wygrać gry komputerowe „Piłka ręczna 12”. Aby stać się ich właścicielem na początek trzeba odgadnąć hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji.


MVP MŚ 2013 – Mikkel Hansen/ Rys. Tomasz Jaxa Kwiatkowski