Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 64 Handball Polska

Ukazał się nr 64 Handball Polska

 

Ukazał się nr 64 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” oraz w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W najnowszym numerze na czoło wydarzeń wysuwa się wybór następcy Bogdana Wenty na stanowisko trenera głównego kadry narodowej. Komisja konkursowa zarekomendowała zarządowi ZPRP dwóch kandydatów – Niemca Michale Bieglera i Jarosława Cieślikowskiego. Aplikacja duetu: Damian Wleklak – Daniel Waszkiewicz z przyczyn proceduralnych została odrzucona.

Tak jak skończyła się era Wenty w roli dyrygenta biało-czerwonych, tak dobiegła końca kariera jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy ręcznych. Ponad 200 występów w reprezentacji Polski, ponad 700 zdobytych bramek. Mariusz Jurasik, najlepszy prawoskrzydłowy mundialu 2007, zawiesił buty na kołku.

W Londynie zakończyły się igrzyska olimpijskie, ale jeszcze długo będziemy mieć przed oczami kapitalne popisy piłkarek i piłkarzy ręcznych. I jakoś tak cieplej robi się na duszy, gdy można skonstatować, że rywalizacja w najbliższej nam dyscyplinie, stała na fantastycznym poziomie. Mecze były niezwykle emocjonujące, dramatyczne, z pogranicza horrorów. A więc idealne dla telewizyjnych kamer i kibiców szczelnie wypełniających trybuny hali igrzysk. Złote medale obronili Francuzi i Norweżki. I niech nikt nie waży się zaglądać Trójkolorowym w metryki. Jednym z nich jest fenomenalny bramkarz Thiery Omeyer, którego zamieściliśmy portreturę autorstwa Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego.

Biało-czerwonych co prawda zabrakło w turnieju olimpijskim, od którego byliśmy o sekundy, o bramkę. W interesującym wywiadzie Bartosz Jurecki deklaruje, że polska reprezentacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Że nadal może być groźna dla najlepszych drużyn w Europie i na świecie. Że za wcześnie postawiono na tej ekipie krzyżyk. Słowa naszego kołowego bierzemy za dobrą monetę. Wszak Trójkolorowi w Serbii wylądowali za Polakami, a potem wznieśli się na olimpijski szczyt…

W Bundeslidze starszemu z braci Jureckich dojdzie rywal z Polski. Do TuS-N Luebbecke trafił Paweł Niewrzawa. Ostatnim naszym piłkarzem, który obrał podobny kierunek, był pięć lat temu Bartłomiej Jaszka. – Będą pracował jak wół – zapowiada na naszych łamach młody rozgrywający.

18 sierpnia minęło dokładnie dziesięć lat od wywalczenia w Gdańsku Mistrzostwa Europy przez młodzieżową reprezentację Polski. Jak zdobywa się jedyne złoto w historii polskiej piłki ręcznej opowiada trener „złotopolskich”, Wojciech Nowiński.

Zajrzeliśmy do Świnoujścia, gdzie po raz pierwszy w historii walczono o medale mistrzostw Polski na piasku. Z najcenniejszymi tytułami  do domów pojechali zawodnicy Damy Radę Inowrocław i zawodniczki poznańskich Pyrek.

Przed nowym sezonem PGNiG Superligi zrobiliśmy przegląd kadr wszystkich zespołów z tej klasy rozgrywkowej. Typujemy ich miejsca na zakończenie rozgrywek. Zobaczymy w jakiej części te prognozy się sprawdzą.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie. Można w nim wygrać 2-tomowe encyklopedie „Polscy olimpijczycy XX wieku” Bogdana Tuszyńskiego. Aby stać się ich właścicielem na początek trzeba odgadnąć hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji.