Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 63 Handball Polska

Ukazał się nr 63 Handball Polska

 

Ukazał się nr 63 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera”, w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W najnowszym numerze sporo miejsca poświęciliśmy naszym drużynom narodowym, które co prawda nie grały, ale były  w centrum zainteresowań mediów i kibiców. Wszystko za sprawą losowań grup, w których przyjdzie im grać. Seniorzy poznali rywali z pierwszej fazy mistrzostw świata Hiszpania 2013. Z kolei seniorki dowiedziały o przeciwniczkach z preeleiminacji imprezy o podobnej randze. Los był łaskawy dla naszych zespołów. Oczywiście swoją wartość trzeba jeszcze potwierdzić na boisku.

Grały za to reprezentacje B, które Polska wystawiła w Akademickich Mistrzostwach Świata w brazylijskim Blumenau. Przed imprezą więcej szans dawano męskiej reprezentacji. Tymczasem to panie przywiozły do kraju trzeci krążek w historii ich startów. Piotr Wyszomirski został najlepszym bramkarzem turnieju.

Wakacje 2012 to przede wszystkim Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Niestety nad Tamizą zabraknie naszych szczypiornistów. Oglądając zmagania najlepszych jeszcze przez jakiś czas będziemy mieli w pamięci ostatnie sekundy zmagań z Serbią w Alicante. A mogło być tak pięknie. Każdy pewnie wybierze drużynę, której będzie kibicował w walce o olimpijskie trofea. Jedną z nich mogą być Rosjanki. Na naszych łamach zamieściliśmy wywiad z ich trenerem Jewgienijem Trefiłowem. Kontrowersyjnego szkoleniowca bronią doskonałe wyniki.

Przerwa letnia to także morze, jeziora, no i oczywiście plaże. Coraz więcej polskich zespołów decyduje się spróbować swoich sił na piasku. Gdy raz zasmakują przygody z mikroskopijnymi kamykami, to już nie odpuszczą. Daleko nam jednak do Węgier, gdzie o mistrzostwo kraju zespoły rywalizują w lidze. Polski system rozgrywek przewiduje cykl turniejów, które wyłaniają  finalistów. W tym roku po raz pierwszy w historii najlepsze nasze drużyny o tytuł mistrza Polski zagrają na plaży w Świnoujściu.

Nad wodą lub w górach zachęcamy do lektury ciekawego artykułu autorstwa wiceprezesa ds. marketingu ZPRP Bogdana Sojkina. Sukcesy drużyny Bogdana Wenty na przestrzeni ostatnich lat, pełne widzów hale i nade wszystko wysoka oglądalność telewizyjna spotkań, stanowią podstawowe przesłanki do rozbudzenia zainteresowania sponsorów piłką ręczną. Nowym impulsem powinna być organizacja EHF Euro 2016 (zamieszczamy portreturę autorstwa Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego, która doskonale obrazuje to wydarzenie). Nie możemy też zapominać o turnieju „Szczypiorniak na Orlikach”, który może stać się siłą napędową dyscypliny.

Zaczęła jako szesnastolatka w kategorii juniorek, późnej przyszły występy w reprezentacji młodzieżowej. W karierze seniorskiej rozegrała w biało-czerwonych barwach aż 241 spotkań, co jest rekordem wszech czasów w historii polskiej piłki ręcznej. Zaimponować może również znakomitym rekordem bramkowym – 398 bramek. O kim mowa? Oczywiście o Bożenie Gniedziuk. To oczywiście nie wszystkie poruszane tematy.