Strona główna | Szkolenia | Polsko – niemiecka wymiana doświadczeń

Polsko – niemiecka wymiana doświadczeń

 

W dniach 22-24.06.2012r. na terenie Kompleksu Turystyczno-Rekreacyjnego Arena w Żaganiu odbyła się kursokonferencja dla trenerów piłki ręcznej i warsztaty dla młodych zawodników z Polski i Niemiec w ramach projektu „Piłka ręczna – polsko-niemiecka wymiana doświadczeń”. Konferencja była podzielona na dwa bloki: w pierwszym trenerzy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, które prowadzili zaproszeni szkoleniowcy z Polski i Niemiec. Druga część polegała na zajęciach praktycznych z udziałem dzieci z "ŻAGAŃSKIEJ AKADEMII PIŁKI RĘCZNEJ pod patronatem Mariusza Jurasika".

Celem projektu było zacieśnienie współpracy pomiędzy trenerami i piłkarzami oraz wymiana doświadczeń szkoleniowców polskich i niemieckich związanych z piłką ręczną.

Wspólne zdjęcie uczestników konferencji

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 oraz budżetu państwa.

Inicjatorem i pomysłodawcą konferencji był wiceprezes Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej, trener szczypiorniaka z Żagania – Dariusz Kudła. W projekcie udział wzięło 10 trenerów z Niemiec oraz 20 z Polski. Ponadto dwóch ekspertów reprezentowało naszych zachodnich sąsiadów a czterech pochodziło z naszego kraju. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia byli m.in.: Zenon Łakomy – wielokrotny reprezentant Polski seniorów, trener kadry kobiet i mężczyzn oraz Piotr Zembrzuski – obecnie trener statystyk polskiej reprezentacji seniorów. Patronat honorowy nad żagańską konferencją objął Lubuski Związek Piłki Ręcznej. Jeden z treningów przeprowadził również prezes lubuskiego związku – Bronisław Witold Maly.

Podczas zajęć teoretycznych, z prawej prezes lubuskiego ZPR Bronisław Witold Mały

Wśród tematów prowadzonych zajęć znalazły się m.in. system i organizacja szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce i w Niemczech, doskonalenie techniki i taktyki gry w ataku czy technika gry bramkarza. Ciekawą prezentację na temat ulicznej odmiany piłki ręcznej przygotował Łukasz Kudła, instruktor z Żagańskiej Akademii Piłki Ręcznej.

Do udziału w projekcie zaproszono 16 młodych z zawodników z Polski (Żagań) i z Niemiec (Zittau). Sprawdzianem ich umiejętności piłkarskich był mecz, który zakończył się przyjacielskim remisem 35:35. Zarówno polscy jak i niemieccy adepci szczypiorniaka stworzyli bardzo ciekawe sportowe widowisko. Najlepszym bramkarzem meczu został żaganianin – Michał Pawlisz. Natomiast najwięcej bramek rzucił przeciwnikowi utalentowany Kamil Bachar. Najbardziej wartościowym zawodnikiem spotkania (MVP) wybrano piłkarza z Zittau – Nick Lautzus.

Zajęcia z uczestnikami poprowadzili m.in. trenerzy Piotr Zembrzuski i…

… Zenon Łakomy /Fot. Materiały prasowe (4)

Całkowita wartość projektu to 14.142,00 EURO. Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła ponad 12 tys. EURO (85%). Udział własny zamknął się w kwocie 2.121 EURO, w tym dotacja z budżetu państwa w kwocie 1.141,20 EURO (10%).