Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 61 Handball Polska

Ukazał się nr 61 Handball Polska

 

Ukazał się nr 61 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera”, w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

Właśnie poznaliśmy nowo kreowanych mistrzów Polski. W przypadku pań do wyłonienia najlepszej drużyny w kraju potrzebnych było rozegranie aż pięciu spotkań. Miarą sukcesu Vistalu Łączpol Gdynia będzie awans do rozgrywek grupowych Ligi Mistrzyń. A nie będzie o to łatwo. Trener Thomas Orneborg (opublikowaliśmy portreturę autorstwa Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego) odchodzi do duńskiego HC Odense. Klub mają jeszcze opuścić ważne ogniwa drużyny, Karolina Szwed i Karolina Siódmiak (zamieściliśmy jej plakat). Życie nie zna jednak próżni. Kilka dni po wywalczeniu mistrzostwa zespół objął szkoleniowiec młodzieżowej reprezentacji Polski, Andrzej Niewrzawa. Sponsorzy już zapowiedzieli, że w nowym sezonie budżet klubu pozostanie na podobnym poziomie – 2,5-3 mln złotych. 

Rywalizacja mężczyzn zakończyła się już po trzech meczach. Włodarze Vive Targów odetchnęli – tytuł mistrzowski powrócił do Kielc. Prezes Bertus Servaas cieszy się, że jego zawodnicy zagrają w Champions League i będą rozstawieni w trzecim koszyku. Zarówno Vive, jak i Orlen Wisła Płock, zapracowały już na uznaną markę w Europie. Nic dziwnego, że stały się konkurencyjne dla zawodników mających na koncie występy w lidze ASOBAL lub Bundeslidze. Jednym z nich jest Ivan Nikcević, z którym przeprowadziliśmy wywiad. Serb w Alicante, doprowadzając do remisu w meczu z biało-czerwonymi, zmienił historię polskiej piłki ręcznej.  

Ligowe rozgrywki już za nami, ale sezon jeszcze się nie zakończył. Wkrótce czekają nas spotkania z udziałem naszych zespołów narodowych. Jakkolwiek awansować do finałów EHF Euro 2012 kobiecej reprezentacji będzie bardzo trudno, to brak kwalifikacji seniorów do mistrzostw świata 2013 byłby prawdziwą katastrofą. Litwini co prawda nie są zaliczani do czołowych zespołów, ale z pewnością ani w Wilnie, ani w Katowicach nie będą czekali na jak najłagodniejszy wymiar kary. W tym dwumeczu naszym narodowym dobrem pokieruje duet trenerski Daniel Waszkiewicz – Damian Wleklak. Przeciw Litwie zabraknie kontuzjowanego Mariusza Jurkiewicza. „Kaczka” na naszych łamach przyznaje, że czasu nie da się już wrócić, ale na kolejnych mistrzowskich imprezach trzeba odrobić, to co przegraliśmy.
Zajrzeliśmy też do Szczecina i Piotrkowa Tryb., aby zorientować się jak beniaminkowie szykują się do występów w PGNiG Superlidze. Sporo miejsce poświeciliśmy Akademickim Mistrzostwom Świat. Gospodarzem tegorocznej imprezy będzie Brazylia. Do Ameryki Płd. wysyłamy dwie reprezentacje. Przy okazji przypomnimy historię startów naszych drużyn w AMŚ. 

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie. Można w nim wygrać trzy podwójne bilety na mecz Polska – Litwa. Aby stać się ich właścicielem na początek trzeba odgadnąć hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji.