9 września 2011

S.Andorka: nowe aspekty sędziowania

Nie tak dawno w Wiedniu zakończyło się seminarium sędziowskie EHF, podczas którego specjalną uwagę poświęcono przygotowaniom do zbliżających się ME w Serbii. – Staraliśmy się wprowadzić do warsztatu arbitrów nowe metody, zwrócić ich uwagę na nowe aspekty sędziowania – mówi Węgier Sandor Andorka , szef Technicznej Komisji Sędziowskiej Europejskiej Federacji. Zapraszamy do lektury niezwykle ciekawego wywiadu!

Jak podsumowałby Pan wiedeńskie seminarium?

Przygotowując się do ME Serbii wkroczyliśmy na nowe obszary, poruszyliśmy nowe aspekty sędziowania. Tym razem zasady gry nie były głównym tematem, zmieniliśmy nieco naszą strategię i zaprosiliśmy ekspertów zewnętrznych, trenerów i psychologów.

To jest jak puzzle składające się z wielu małych kawałków. Wszyscy sędziowie są znakomicie przygotowani przez krajowe federacje, ale uznaliśmy, że możemy wpłynąć również na ich rozwój osobowości. Tak więc skupiliśmy się na takich tematach, jak budowanie zaufania i odpowiednia komunikacja w boiskowych relacjach z zawodnikami i trenerami. Warsztaty były prowadzone w bardzo profesjonalny sposób, z wykorzystaniem nowoczesnych metod naukowych.

Jak zareagowali sędziowie na te nowe elementy ich warsztatu?

Bardzo pozytywnie, szybko zaakceptowali nowe metody. Co chyba zrozumiałe, możliwość spojrzenia na swoją pracę z trochę innego punktu odniesienia uznali za bardzo cenną. Pomogło im to przecież poszerzyć na wielu płaszczyznach posiadaną wiedzę, dodatkowo mogli liczyć na pomoc wybitnych ekspertów w tej dziedzinie.

Czy oznacza to, że mamy do czynienia z nowym pokoleniem arbitrów?

Zaprosiliśmy do Wiednia 15 par sędziowskich z całej Europy. W drugiej połowie października ogłosimy nominacje dla 12 z nich, które pojadą na turnieju do Serbii. Po pierwszej fazie Mistrzostw ograniczymy to grono do 10 par.

Tak więc w najbliższych tygodniach będziemy się im wszystkim bacznie przyglądać., aby dokonać jak najlepszego wyboru.  Cieszy fakt, że większość z tych par prowadziła spotkania podczas tegorocznych MŚ w Szwecji, oznacza to bowiem, że rozwijają się one w sposób pozytywny. Mamy tu tylko trzy nowe pary, reszta zna się już dość dobrze, można powiedzieć, że szła dotychczas ramię w ramię ścieżką sędziowskiej kariery.

Początki ich kariery to oczywiście młodzieżowe turniej pod egidą EHF, następnie ukończyli oni kurs sędziowski IHF, uzyskując uprawnienia do prowadzenia meczów w rozgrywkach młodzieżowych IHF, a następnie seniorskich, żeńskich i męskich Mistrzostw Świata.

Ta grupa sędziów jest bardzo jednolita, bez tzw. "samotnych wilków". Wszyscy są świadomi, że współdziałając stanowią świetnie funkcjonującą ekipę. Ich braterstwo, zespołowość naprawdę imponują.

Czy to kwestia tradycji, że każda żadna z federacji narodowych nie ma więcej niż jednego przedstawiciela w tej grupie?

Zwykle z każdego kraju mamy jedną topową parę, a naszym zadaniem jest przecież dotrzeć do tak wielu krajów, jak to tylko możliwe. Mając to na uwadze nominacje dla jednej pary na krajową federację to chyba dobra tendencja.

Trudności pojawiają się kiedy w danym kraju mamy więcej niż jedna parę sędziowską prezentującą najwyższy, światowy poziom. Wtedy musimy podjąć niezwykle trudną decyzję, zarówno dla nas jak i dla pary, która nominacji nie otrzyma…

Ale trzeba też zauważyć, że taka wewnętrzna rywalizacja ma również pozytywne skutki. Wpływa na wzrost motywacji, co z kolei przekłada się na podnoszenie poziomu sędziowania. Nikt nie ma gwarantowanego miejsca, tylko i wyłącznie posiadane umiejętności decydują o naszych nominacjach.

Lista 15 par, z których wybrana zostanie dwunastka, która poprowadzi mecze podczas Mistrzostw Starego Kontynentu:

1. Vaclav Horacek / Jiri Novotny (Czechy)

2. Per Olesen / Lars Ejby Pedersen (Dania)

3. Oscar Raluy Lopez / Angel Sabroso Ramirez (Hiszpania)

4. Lars Geipel / Marcus Helbig (Niemcy)

5.Peter Horvath /Balazs Marton (Węgry)

6. Nordine Lazaar / Laurent Reveret (Francja)

7. Hlynur Leifsson / Anton Palsson (Islandia)

8. Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (Macedonia)

9. Kenneth Abrahamsen / Arne M. Kristiansen (Norwegia)

10. Ivan Caçador / Eurico Nicolau (Portugalia)

11. Sorin-Laurentiu Dinu / Constantin Din (Rumunia)

12. Jewgienij Zotin / Nikołaj Wołodokow (Rosja)

13. Nenad Krstić / Peter Ljubić (Słowenia)

14. Nenad Nikolić / Dusan Stojković (Serbia)

15.  Michal Badura / Jaroslav Ondogrecula (Słowacja)

Źródło: ehf.com

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest