Strona główna | ZPRP | Panie zagrają o Puchar Śląska

Panie zagrają o Puchar Śląska

 

W dniach 23-25 września reprezentacja Polski seniorek zmierzy się z Holandią, Czechami oraz Islandią w ramach turnieju o Puchar Śląska. Impreza odbędzie się w chorzowskiej hali MORiS. Nie jest to lokalizacja przypadkowa, albowiem już niecały miesiąc później nasza kadra podejmie tam Czarnogórę, w swym pierwszym meczu w ramach eliminacji do ME 2012. Wszystkie sześć spotkań Silesia Cup będzie też można obejrzeć za pośrednictwem Polsatu Sportu News oraz Polsatu Sport.

/Fot. Jakub Gucma

Zawody o Puchar Śląska wracają do sportowego kalendarza po trzyletniej przerwie. Ostatnią edycję, która odbyła się w 2008 roku w Dąbrowie Górniczej wygrały Słowaczki, Polki zajęły wtedy  drugą lokatę. Ostatni triumf naszej drużyny w tym turnieju miał miejsce trzy lata wcześniej. Historia zmagań w Silesia Cup sięga roku 1969, kiedy to pierwszym triumfatorem imprezy zostały szczypiornistki Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Jak informowaliśmy już wcześniej selekcjoner Kim Rasmussen zdecydował się wysłać powołanie aż do 30 zawodniczek, co odbiło się szerokim echem w środowisku fanów piłki ręcznej. Pojawiły się też głosy poddające w wątpliwość niektóre decyzje personalne duńskiego szkoleniowca. Rasmussen spokojnie wytłumaczył dlaczego w kadrze narodowej znalazły się zawodniczki, które jeszcze w sierpniu reprezentowały nasz kraj podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Holandii. – Tworzymy w tej chwili  tzw. „Drużynę rozwoju”, jest to projekt, który ma na celu wdrażanie młodych zawodniczek do naszego systemu. Liczę, że w przyszłości stanowić będą one o sile pierwszej reprezentacji, na pewno mają ku temu potencjał – mówi.

Spośród podopiecznych trenera młodzieżówki Andrzeja Niewrzawy największe uznanie w oczach Duńczyka znalazły Patrycja Królikowska, Joanna Drabik, Alicja Fierka, Małgorzata Mączka, Ewa Andrzejewska i Aleksandra Zych. Wszystkie mają szansę na debiut w pierwszej reprezentacji, zaś dwie ostatnie będą wyjątkowo bacznie obserwowane przez Rasmussena z uwagi na fakt, iż obie są leworęczne, a do tego wysokie. – Przecież na poziomie seniorskim w czołowych polskich klubach nie ma leworęcznych zawodniczek na tej pozycji, wzrost tych dziewczyn również ma duże znaczenie – nie ukrywa selekcjoner.

Coraz większej konkurencji w drużynie narodowej nie obawia się jedna z bardziej doświadczonych kadrowiczek, występująca na co dzień w duńskiej ekstraklasie Iwona Niedźwiedź. – Mogę tylko się cieszyć, że do reprezentacji trafiają młode dziewczyny o dużym potencjale, nikt nie mówi, że mają od razu grać w niej pierwsze skrzypce, ale jestem pewna, że doświadczenia które zbiorą podczas takiego zgrupowania będą tylko procentować w przyszłości – podkreśla.

Zapytana o cele na sam turniej Niedźwiedź odpowiada: – Gramy przed własną publicznością z rywalkami, które jak najbardziej są w naszym zasięgu. Liczę więc na zwycięstwo naszego zespołu , mogę obiecać, że damy z siebie wszystko. Najważniejsze jednak będzie dopracowanie poszczególnych schematów i zagrywek przed październikowym meczem eliminacyjnym do Euro 2012 przeciw Czarnogórze. Cieszy fakt, że zagramy w tej samej hali w której podejmiemy ekipę z Bałkanów, czasami takie detale mogą mieć decydujące znaczenie, trzeba zwracać uwagę na wszystko – dodaje na zakończenie. 

Plan gier turnieju towarzyskiego o Puchar Śląska:

23.09 (piątek)

Islandia – Holandia (godz. 17:30 / Polsat Sport News)

Polska – Czechy (godz. 20:00 / Polsat Sport News)

24.09 (sobota)

Holandia – Czechy (godz. 17:30 / Polsat Sport News)

Polska – Islandia (godz. 19:30 / Polsat Sport News)

25.09 (niedziela)

Czechy – Islandia (godz. 11:00 / Polsat Sport News)

Polska – Holandia (godz. 13:00 / Polsat Sport)

Skład kadry narodowej seniorek na Turniej o Puchar Śląska (powołanie 18-26.09.2011): https://www.zprp.pl/news/4404.