Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 52 Handball Polska

Ukazał się nr 52 Handball Polska

 

Ukazał się nr 52 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W sierpniowym numerze polecamy dwa raporty przygotowane przez Wojciecha Osińskiego. Jak co roku oceniamy bohaterów minionego sezonu – najlepszych polskich szczypiornistów na każdej z siedmiu pozycji. Przy ocenianiu braliśmy pod uwagę ich występy i osiągnięcia w reprezentacji Polski, lidze i europejskich pucharach. Tradycyjnie przyznaliśmy klasę międzynarodową, reprezentacyjną i ligową. Po raz pierwszy dokonaliśmy podsumowania egzekutorów rzutów karnych. Klasyfikację wygrał Mirza Dzomba, ale niewiele gorszym bilansem może wykazać się Wojciech Gumiński. Przy okazji podajemy, którzy sędziowie byli najbardziej hojni jeśli chodzi o przyznawania karnych.

Na naszych łamach dużo miejsca poświęciliśmy niedawnym Młodzieżowym Mistrzostwom Europy kobiet w Holandii. Jeszcze w trakcie imprezy w kraju rozgorzałą dyskusja  jak to możliwe iż zespół, który w finałach przegrywa zaledwie dwoma bramkami z późniejszym triumfatorem – Danią, a z pozostały medalistami, Holandią i Austrią wygrywa w okresie przygotowawczym, zajmuje odległe miejsce. Młodym Polkom zabrakło przede wszystkim doświadczenia, które nabywa się grając w meczach o stawkę. Kim Rasmussen wręcz deklaruje, że na miejscu trenerów Superligi nie miałby oporów przed pozyskaniem do zespołów ekstraklasy tych zawodniczek. W Holandii i Danii już dawno się o tym przekonano. Efekt? Patrz wyżej. Zresztą opinię duńskiego szkoleniowca potwierdza jego rodak, Heine Jensen. To bardzo ciekawy trener młodego pokolenia. W marcu br. objął prestiżowe stanowisko selekcjonera reprezentacji Niemiec. Zachęcamy do przeczytania z nim wywiadu.

Turniej Orlen Handball Cup był dobrym zwiastunem Ligi Mistrzów z udziałem płockiej Wisły. Mistrzowie Polski postraszyli słynne THW Kiel z Thierrym Omeyerem, Danielem Narcissem i Kimem Anderssonem w składzie. Płoccy kibice mogą być zadowoleni z formy swoich ulubieńców. Wśród nowych zawodników jest Michał Kubisztal, którego plakat zamieściliśmy w środku numeru.

Kolejna wielka postać związana z piłką ręczną doczekała się swojego miejsca w Alei Gwiazd Sportu w Cetniewie. 6 sierpnia w ten sposób został uhonorowany Jerzy Klempel. Cztery lata temu ten zaszczyt spotkał Bogdana Wentę.

Saksofon, jazz, szachy, brydż i maratony. Z tej strony nie znaliśmy jeszcze Bogdana Zajączkowskiego. Po krótkiej przerwie były szkoleniowiec biało-czerwonych wraca na ławkę trenerską, z której będzie dyrygował beniaminkiem PGNiG Superligi, NMC Powen Zabrze.

W Miedzi Legnica też pojawił się nowy trener. Gwarantem sukcesu ma być Marek Motyczyński

Ta wiadomość spadła na środowisko piłki ręcznej nie tylko w Gdańsku jak grom z jasnego nieba. Żeńska siódemka AZS AWFiS Gdańsk, ta sama, która w 2004 roku sięgała po mistrzostwo Polski, jako jedyna w ciągu 16 lat przełamała hegemonię piłkarek ręcznych z Lublina, która dostarczyła reprezentacji Polski tej klasy zawodniczki, jak m.in. Karolina Kudłacz przestała istnieć. Na sprawę spojrzeliśmy ze strony prezesa klubu Tomasza Tomiaka i trenera Ireneusza Rutkowskiego.

W poprzednim numerze przypomnieliśmy chwalebne karty z historii żeńskiej piłki ręcznej w AKS-ie Chorzów – klubie, który w ub. roku obchodził stulecie istnienia. Warto jednak pamiętać, że nim medale zaczęły zdobywać panie spod znaku „Zielonej Koniczynki”, bezapelacyjnymi królami zielonego boiska w „jedenastkach” byli szczypiorniści z Góry Wyzwolenia.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego główną nagrodą jest reprezentacyjna koszulka Mariusza Jurasika oraz dwie piłki seledct do streethandballa. Aby je wygrać na początek trzeba odgadnąć hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji.