16 sierpnia 2011

Wspomnienie o Andrzeju Franku

Andrzej Frank nie żyje – ta bardzo smutna wiadomość dotarła do pracowników związku w sobotę rano. Przeżywamy ją z bólem i żalem tym bardziej, że jeszcze w piątek Andrzej był między nami w biurze i umawiał się na wtorkowe spotkania po świątecznym weekendzie. Niestety nie zobaczymy Go już wśród nas jak z właściwą tylko Sobie skrupulatnością i bezgranicznym, społecznikowskim oddaniem ulubionej piłce ręcznej poświęca Swój czas i energię pomagając nam w rozwiązywaniu wielu problemów.

Andrzej Frank urodził się w 1938 r. w Warszawie. Tu też po zakończeniu w 1961 r. studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i uzyskaniu tytułu mgr inż. geodezji podjął pracę w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych, w którym pracował do 1970 r. Z tego okresu wiążą się Jego pierwsze związki z piłką ręczną – pełnił przez kilka lat funkcję kierownika męskiej drużyny AZS Politechnika Warszawa. 

Od 1970 r. życie zawodowe i działalność społeczna Andrzeja nierozłącznie związane są ze sportem. Do podjęcia pracy w związku pełnił odpowiedzialne funkcje kierownicze, m.in. był dyrektorem w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wołominie oraz wiceprezesem urzędującym w klubach sportowych ”Świt”  Nowy Dwór Mazowiecki i „Huragan” Wołomin.

Od lipca 1985 r. do przejścia w sierpniu 2005 r. na emeryturę, a po nim do końca sierpnia 2008 r., pracował z krótką przerwą w ZPRP na stanowiskach specjalisty i kierownika sekcji organizacji imprez. Był z nami w bardzo ciężkich dla piłki ręcznej i związku czasach dzieląc codzienne troski, a przede wszystkim biorąc na Swe barki rozliczne obowiązki, będąc gotowym je wypełniać w dowolnym czasie i trudnych okolicznościach. Z wielką życzliwością wspomagał nas Swą wiedzą i doświadczeniem, a nade wszystko niebywale sumienną, uporządkowaną pracą.

Zaangażowanie Andrzeja jako pracownika było nierozłącznie związane z Jego umiłowaniem piłki ręcznej. On był przede wszystkim kochającym naszą dyscyplinę działaczem. Nie sposób wymienić wszystkich Jego funkcji i obszarów działalności.

Już w latach 60-tych był bardzo aktywnym działaczem Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej, między innymi jego wiceprezesem.  W młodości rozpoczął współpracę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce będąc przez bardzo długi okres członkiem jego Komisji Gier i Dyscypliny.  Udzielał się również jako sędzia okręgowy, a w latach 70-tych należał do grona sędziujących zawody szczebla centralnego.

Szczególnie bliska była Mu żeńska piłka ręczna. Swoją energię poświęcał jako działacz wielu klubów pełniąc funkcję kierownika kobiecych drużyn takich klubów jak BKS Skra Warszawa, MKS MDK (potem Unia) Tarnów, AZS AWF Wrocław i Via – Wena Warszawa.

Dzięki Andrzejowi i Jego biegłej znajomości języka serbskiego oraz środowiska piłki ręcznej byłej Jugosławii wiele polskich klubów nawiązało kontakty sportowe z należącymi do czołowych na świecie klubami tego regionu. Nie komu innemu jak właśnie Andrzejowi zawdzięczamy uczestnictwo czołowych trenerów republik byłej Jugosławii w kursokonferencjach naszych szkoleniowców.

W ostatnim czasie, już nie jako pracownik, Andrzej był częstym gościem w ZPRP. Korzystaliśmy z Jego nieocenionej wiedzy o historii piłki ręcznej, którą chętnie się dzielił. Pomagał zwłaszcza naszym kolegom z Wydziału Szkolenia  prowadząc m.in. niezbędne statystyki, w tym dotyczące uczestnictwa reprezentantów w zawodach międzynarodowych. Do ostatnich Swoich chwil był bardzo aktywnym członkiem Komisji Dyscyplinarnej ZPRP.

Andrzej posiadał Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Zasłużonego Działacza Województwa Warszawskiego a w 1993 r. odznaczony został Diamentową Odznaką ZPRP.

Nagła śmierć Andrzeja jest dla całego środowiska piłki ręcznej bardzo dotkliwym ciosem. Straciliśmy życzliwego i nadzwyczaj uczynnego, wspaniałego Przyjaciela.

Cześć Jego pamięci!

Wg dostępnych nam na chwilę obecną  informacji uroczystości pogrzebowe Andrzeja Franka odbędą się najprawdopodobniej nie wcześniej niż w dniu 29 sierpnia.

 

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest