Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 51 Handball Polska

Ukazał się nr 51 Handball Polska

 

Ukazał się nr 51 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.

W lipcowym numerze z wydarzeń klubowych zwróciliśmy uwagę Czytelników na rozgrywki Ligi Mistrzów. Wisła cieszy się z losowania, podczas którego los skojarzył ją w grupie z zespołami „do przejścia”. No może poza ekipą Marcina Lijewskiego z Hamburga, ale naszpikowany gwiazdami team mistrza Niemiec, to z marketingowego punktu widzenia absolutnie strzał w przysłowiową „dziesiątkę”.  Optymizmu nie brakuje też w Kielcach, gdzie Vive zorganizuje turniej o „dziką kartę”, będący przepustką do elitarnej Champions League. Co prawda wicemistrzowie Polski najpierw muszą wyeliminować Hiszpański Valladolid, a potem pokonać kogoś z pary – „Lwy” z Mannheim – Dunkierka, co nasuwa skojarzenia z zimowym wejściem bez tlenu na Mount Everest, ale znając charakter Bogdana Wenty, to jego podopieczni są w stanie tego dokonać.


Sukces dyplomatyczny kieleckich działaczy, którzy przekonali EHF, że warto im zaufać, jest wspaniałym gestem w kierunku sympatyków handballu nad Wisłą, którzy zobaczą piłkę ręczną w klubowym wydaniu na światowym poziomie. A to nie będzie koniec emocji, bo przecież w Głogowie, gdzie mistrzynie Polski z Lubina zorganizują turniej kwalifikacyjny do Ligi Mistrzyń, też pojawią się żeńskie teamy z najwyższej półki. Przy tej okazji po raz pierwszy zamieściliśmy portreturę poświęconą paniom. Tomasz Jaxa Kwiatkowski przedstawił trener Bożenę Karkut zachęcającą podopieczne do walki o te elitarne rozgrywki.


Oceniliśmy transfery męskiej Superligi w poprzednim sezonie. W bilansie braliśmy pod uwagę około 70 zawodników. Siłą rzeczy autor artykułu Wojciech Osiński z „Przeglądu Sportowego” najwięcej miejsca poświęcił tym, którzy decydowali o losach i batalii o medale, czyli nabytkom Orlenu Wisły Płock i Vive Targów Kielce.


Bardzo nas ucieszyła wiadomość, że po roku niebytu na ligowe boiska powracają piłkarze ręczni 15-krotnych mistrzów Polski. Powrót do świetności rozpoczną od II ligi, gdzie zagrają pod nazwą WKS Śląsk Wrocław Handball Team. Wspomoże ich … Karol Bielecki.


Nie chcemy zupełnie zasłodzić lektury dlatego poruszamy tematy z drugiego bieguna. Wciąż nie  wiadomo czy pilłarki ręczne SPR AZS Pol Lublin przystąpią do nowego sezonu. Wicemistrzynie Polski spotkały się z Krzysztofem Żukiem prezydentem Lublina i dały zarządowi klubu miesiąc na uregulowanie zaległości finansowych. Z byłą już zawodniczką tego klubu, Sabiną Włodek rozmawiamy o jej przyszłości, ale także o dwudziestu kilku latach, które poświęciła dyscyplinie.

W materiałach dotyczących reprezentacji Polski zdajemy relacje z ich występów w mistrzostwach Europy. Plażowe teamy grały w chorwackim Umag. Ósme miejsce Polek oceniono jako największy postęp od ostatniej imprezy tej rangi. Nasi panowie po kilku niezłych meczach musieli zadowolić się dziesiątą pozycją.


15. miejsce juniorek było wynikiem poniżej oczekiwań, ale trenerka biało-czerwonych prosi o niezrobienie tragedii. – To są uzdolnione – perspektywiczne dziewczęta, którym po prostu nie wyszedł jeden turniej – zapewnia Edyta Majdzińska po ME w Czechach. 


Dwa lata temu młodzieżowa kadra kobiet po dość przeciętnym występie na Węgrzech zajęła odległe miejsce w ME. Sprawdziliśmy jak dalej potoczyły się losy tych zawodniczek. Wychodzi na to, że największą karierę z drużyny zrobili … lekarz Rafał Markowski i masażysta Grzegorz Wowra, którzy jako jedyni z ponad 20-osowbowego grona mają dziś stałe miejsce w reprezentacji seniorek i są powszechnie chwaleni za swoją pracę.


Mamy nadzieję, że podobnej powtórki z historii unikną juniorzy, którzy od września przejdą pod opiekę Jarosława Cieślikowskiego i będą już grali pod szyldem młodzieżówki. Drużyna pod kierunkiem Jacka Okpisza wywalczyła w Otwartych Mistrzostwach Europy szóstą pozycję. Trzeba jednak pamiętać, ze w Goeteborgu zabrakło kilku czołowych zespołów europejskich. 

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, do którego atrakcyjne nagrody przygotowała przez firmę Balcerzak. Aby je wygrać na początek trzeba podać hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji.