Strona główna | ZPRP | Handballistki zagrają na Festiwalu

Handballistki zagrają na Festiwalu

 

Polski juniorki trenowane przez Edytę Majdzińską wraz zawodnikami siedmiu innych dyscyplin oraz ich trenerzy i członkowie kierownictwa polskiej ekipy odebrali oficjalne nominacje do reprezentacji oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Ceremonia odbyła się w Centrum Olimpijskim PKOl im. Jana Pawła II. Nasza ekipa w piątek udaje się na XI Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, którego gospodarzem w dniach 23-30 lipca br. będzie Trabzon (Turcja).


Hymn państwowy jest zawsze szczególnym momentem

W ceremonii, która rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dabrowskiego, uczestniczyła grupa 69 zawodniczek i zawodników, reprezentujących: lekkoatletykę, gimnastykę, kolarstwo, piłkę siatkową, tenis, pływanie, judo i piłkę ręczną. Rangi imprezy dodała obecność prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego i wiceprzewodniczącej MKOl Ireny Szewińskiej. Uroczystość odbywała się zgodnie z ceremoniałem jakiego doświadczyli olimpijczycy startujący w igrzyskach w Vancouver i Pekinie, a wkrótce tego zaszczytu dostąpią sportowcy szykujący się do startu w igrzyskach w Londynie i Soczi.


Prezes Andrzej Kraśnicki życzył udanej sportowej rywalizacji

– Sądzę, że to spotkanie na zawsze zostanie wam w pamięci. Będziecie reprezentowali nie tylko siebie, ale przede wszystkim polski sport i nasz kraj. Chciałbym abyście wrócili z tarczą, zdrowi, pełni radości w przekonaniu, że zrobiliście wszystko co było możliwe – powiedział prezes Kraśnicki.


Nominacje wręczała również Irena Szewińska

Ślubowanie złożyli w imieniu zawodniczek – siatkarka Iga Chojnacka , a w imieniu trenerów i kierownictwa ekipy – Michał Pastuszko asystent Edyty Majdzińskiej trener polskich piłkarek ręcznych.  Kadra handballowej ekipy będzie liczyła 14 zawodniczek. Nową twarzą, w porównaniu do niedawnych mistrzostw Europy do lat 17 jest Katarzyna Nowak. Polki w grupie za rywalki będą miały Rosjanki (25.07. godz. 18:30), złote medalistki ostatnich ME, szóstą drużynę tej imprezy – Szwedki  (26.07. godz. 16:00) i gospodynie, Turczynki (27.07. godz. 18:30).


Michał Pastuszko ślubowanie złożył z siatkarką Igą Chojnacką

Pomysłodawcą Olimpijskiego Festiwalu jest przewodniczący MKOl Jacques Rogge. Nietrudno zgadnąć, że pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się 20 lat temu w Brukseli. Z każdego poprzedniego Festiwalu polscy sportowcy wracali z dorobkiem medalowym.


Podpisy na fladze PKOl

Kadra piłkarek ręcznych na Turcję:
Natalia Świtaj (MKS Victoria Świebodzice – SMS), Katarzyna Kozimur (UKS SP 14 Przemyśl – SMS), Wioletta Staniczek (UKS 31 Rokitnica Zabrze – SMS), Aleksandra Tomczyk (MKS TPR Lublin – SMS), Justyna Borkowska, Kinga Gutkowska, Kinga Damaziak (wszystkie MTS Kwidzyn), Joanna Szarawaga, Zuzanna Ważna (obie KU AZS Politechnika Koszalin), Katarzyna Janiszewska, Joanna Kozłowska (obie GUKS Bellator Ryjewo), Patrycja Noga (UKS Conrad Gdańsk), Katarzyna Nowak (UKS Dąbrówka Gniezno), Katarzyna Stasiak ( Sośnica Gliwice).

Wywiad z trener Edytą Majdzińską, podsumowujący m.in. występ w ME w Czechach, można przeczytać w lipcowym wydaniu "Handball Polska". 


Katarzyna Nowak, Joanna Szarawaga i Patrycja Noga prezentują powołania do Reprezentacji Polski /Fot. Marek Skorupski