Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 50 Handball Polska

Ukazał się nr 50 Handball Polska

 

Ukazał się nr 50 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.


W czerwcowym numerze na czoło wydarzeń wysuwa się szósty z rzędu awans męskiej reprezentacji Polski do mistrzostw Europy. Drużyna Bogdana Wenty w pięknym stylu, dwoma zwycięstwami – nad Ukrainą i Portugalią, zakończyła kwalifikacje. Wydaje się, że kryzys, który dopadł zespół narodowy podczas Mistrzostw Świata w Szwecji, to już historia. Sam selekcjoner przyznaje jednak, że trzeba obowiązkowo popracować nad wyeliminowaniem przestojów w grze. Trener Wenta wyróżnił za dobrą postawę w minionym sezonie Mariusza Jurkiewicza. Nadal jednak brakuje mu zmiennika na koło dla Bartka Jureckiego.


Biało-czerwoni niedawno poznali swoich grupowych rywali w EHF Euro2012. I tak kolejno zagrają z Serbią, Słowacją i Danią. Tak się złożyło ze z tymi zespołami graliśmy w tegorocznych MŚ. W każdym z tych krajów po losowaniu panuje umiarkowany optymizm.  Jego źródłem jest fakt, iż uniknięto w początkowym etapie imprezy potyczki z Francją, z którą najwcześniej przyjdzie się zmierzyć w półfinale.


Jakkolwiek reprezentanci kraju na wakacje udadzą się w radosnych nastrojach, tak naszych pań ponownie zabraknie w finałach MŚ. Przeszkoda w postaci czwartego zespołu ostatnich ME, Danii, okazała się jeszcze zbyt trudna do pokonania. Trener Polek, Kim Rasmussen ma świadomość, że aby wygrywać z tej klasy drużynami jego podopieczne muszą jeszcze ciężej pracować. A przecież na jesieni rozpoczną się kwalifikacje do ME 2012 – i znowu z Rosją i Czarnogórą.

Sport lubi niespodzianki. Detronizacja Vive Targi Kielce przez Orlen Wisłę Płock jest tego najlepszym przykładem. Podsumowujemy miniony sezon PGNiG Superligi. Sympatyków nowo kreowanego mistrza Polski powinien usatysfakcjonować plakat ich drużyny.  Oddzielne materiały poświęciliśmy zawodnikom Wisły – rewelacji sezonu Piotrowi Chrapkowskiemu i nowemu nabytkowi Michałowi Kubisztalowi.


Rozmawiamy ze szkoleniowcem kobiecego zespołu Zagłębia Lubin, Bożeną Karkut. Pani trener ma świadomość, że ósemka zawodniczek nie zawojuje Europy. W drużynie kilka piłkarek jest na urlopach macierzyńskich. Najważniejsza wzmocnienie powinno nastąpić na prawym rozegraniu.


Zrobiliśmy rekonesans po ligach europejskich, w których występują Polki.  Żadna z nich nie zakończyła rozgrywek z tytułem mistrzowskim. Najlepiej wypadła Monika Stachowska, która zaliczyła debiut-marzenie. Jej Arvor 29 Brest uplasował się na drugim miejscu. 


Zajrzeliśmy na zaplecze męskiej ekstraklasy. Więcej miejsca poświęciliśmy beniaminkowi I-ligi Zepterowi AZS UW Warszawa. Zarząd ZPRP zatwierdził nowe zasady przeprowadzania barażów między mistrzami i wicemistrzami obu grup tej klasy rozgrywek. Otóż od nowego sezonu zespoły, które zajmą wymienione miejsca rozegrają między sobą turniej na zasadzie Final Four. Finaliści awansują do PGNiG Superligami, a drużyna, która zajmie 3.miejsce uzyska prawo gry z 10. zespołem ekstraklasy.  


W dziale „Na kartach historii” przypominamy 5.miejsce polskiej „siódemki w debiucie na MŚ 1958. Młodsi sympatycy ręcznej, przynajmniej znakomita większość, raczej nie kojarzą nazwisk ówczesnego trenera kadry Tadeusza Breguły czy zawodników – Romana Pyjosa i Stanisława Świetlińskiego. Dziś trudno sobie wyobrazić, aby reprezentanci kraju podczas zgrupowania dojeżdżali tramwajami z hotelu do hali.


To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego nagrodami są – piłka z autografami reprezentantów Polski, w tym m.in. braci Lijewskich i Sławka Szmala oraz trzy zestawy toreb turystycznych i czapeczek z logo PGNiG. Aby je wygrać na początek trzeba podać hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji wraz z kuponem.