Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 49 Handball Polska

Ukazał się nr 49 Handball Polska

 

Ukazał się nr 49 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.


W majowym numerze wyeksponowaliśmy sukcesy odniesione przez zawodniczki KGHM Metraco Zagłębie Lubin. Kibice tego zespołu mają olbrzymie powody do radości. Podopieczne Bożeny Karkut sięgnęły po podwójną koronę. Najpierw zdobyły Puchar Polski, by później w pięciomeczowej walce zdetronizować 15-krotnego mistrza kraju,  SPR Lublin. Materiały o obu wydarzeniach uzupełnia plakat „miedziowej” drużyny.   


Szybkimi krokami zbliżają się terminy czerwcowych meczów, zarówno kobiecej jak i męskiej reprezentacji Polski. Panie po zgrupowaniu w Turcji myślami są już przy rywalizacji z Danią w play off Mistrzostw Świata 2011. Nikt z osób związanych z nasza kadrą nie zna duńskiej piłki ręcznej tak dobrze jak trenerzy Kim Rasmussen i Antoni Parecki. Ten pierwszy przyznał, że tylko przez 24 godziny był zły, gdy przewrotny los w kolejnych kwalifikacjach do finałów do Mistrzostw Europu zetknął Polskę z Rosją i Czarnogórą.  Z wywiadu, którego nam udzielił duński szkoleniowiec wynika, że receptą na dorównanie najlepszym jest jeszcze cięższa praca.


W innej rozmowie przedstawiamy 43-letnią Dunkę Lenę Rantalę należąca do najbardziej utytułowanych bramkarek świata. Dwukrotną mistrzynię olimpijską i mistrzynię świata będzie można zobaczyć w Elblągu podczas pierwszego meczu Polska-Dania. Poniżej prezentujemy kolejną portreturę autorstwa Tomasza Jaxa-Kwiatkowskiego, który przedstawił dylematy Kima Rasmussena. 

W składzie kadry Polski Bogdana Wenty tym razem zabrakło Karola Bieleckiego, którego po zakończeniu rozgrywek Bundesligi czeka zabieg kontuzjowanego oka. W spotkaniach kwalifikacyjnych Euro 20122 z Ukrainą i Portugalią zastąpi go nowo kreowany mistrz Polski Piotr Chrapkowski.

Z tematów związanych z reprezentacjami Polski polecamy obszerny wywiad z Andrzejem Niewrzawą. Szkoleniowiec wprowadził drużynę do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Jego podopieczne za kilka lat będę decydowały o obliczu kadry seniorek.


Jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich trenerów związanych ze środowiskiem kobiecej piłki ręcznej jest Adam Federowicz. Dwa lata temu zrezygnował z prowadzenia MKS Słupi Słupsk. Aktualnie na brak zajęć jednak nie narzeka. Bardziej czasu na wszystko. Dzisiaj Koszalin, jutro Bydgoszcz. Pomaga w konsultacjach przy próbach szkolenia dziewcząt. To spod jego ręki wyszły całe zastępy doskonałych zawodniczek z Karoliną Kudłacz na czele.

Sezon w piłce plażowej rusza pełną parą. Będzie to sezon obfitujący w imprezy. Po patronatem ZPRP rozegranych zostanie aż 10 turniejów eliminacyjnych mistrzostw Polski w kategorii seniorskiej, finały MP w kategoriach młodzieżowych i seniorskich. Zespoły po raz pierwszy będą miały możliwość wyboru zawodów, gdyż podczas niektórych weekendów odbywać się będą po dwa turnieje kwalifikacyjne.


To było jak wczoraj, a jednak minęło już 10 lat od największego triumfu w historii klubowej piłki ręcznej i zdobycia przez  szczypiornistki MKS Montex Lublin Pucharu Federacji. Na naszych łamach przypominamy te piękne chwile. Pokazujemy, że lekcje sztuki walki … taekwondo bardzo przydały się lubliniankom.


W dziale „Na kartach historii” prezentujemy sylwetkę 163-krotnego reprezentanta Polki, brązowego medalistę olimpijskiego i mistrz świata Janusza Brzozowskiego. Niesamowitej sprawności „Tuptusia” – 11 s na 100 metrów, 6,80  w skoku w dal – mógłby pozazdrościć niejeden czynny reprezentant Polski.  


To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego nagrodami są trzy zestawy z pocztówkami z autografami reprezentantów Polski. Aby je wygrać na początek trzeba podać hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji wraz z kuponem.