Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 48 Handball Polska

Ukazał się nr 48 Handball Polska

 

Ukazał się nr 48 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.


W kwietniowym numerze na czoło wydarzeń wysuwa się materiał o transferach reprezentantów Polski, Krzysztofa Lijewskiego i Karola Bieleckiego do AG Kopenhaga. Zarobki tego pierwszego, wynoszące ponad 2 mln zł, będą najwyższymi w duńskiej lidze. Wszystko za sprawą Jespera Nielsena, który postanowił  skoncentrować swoje finanse w zespole ze stolicy Danii. Celem jest wygranie Ligi Mistrzów.

Inny reprezentant zespołu narodowego, Sławomir Szmal, przyznaje, że sześć lat spędzonych w Niemczech, to bardzo dużo, a dla jego syna który się tam urodził, to całe życie. Co ciekawe kapitan biało-czerwonych, który wraca do Polski, ma radę dla młodych zawodników. Jeżeli chcą się wybić to niech wyjadą zagranicę. On swego czasu zaryzykował, wiążąc się z klubem drugiej ligi niemieckiej. Szmal przyznał, że w meczach ze Słowenią znowu zobaczył ducha zespołu, którego tak brakowało w Mistrzostwach Świata Szwecja 2011.

Jakkolwiek awansu męskiej reprezentacji do finałów najbliższej imprezy, czyli mistrzostw Europy 2012 możemy być pewni, to w przypadku naszych pań ich gra w mundialu 2011 w Brazylii nadal jest wielką niewiadomą. Podopieczne Kima Rasmussena w Turcji szlifują formę, aby wyeliminować czwartą drużynę Starego Kontynentu – Danię. Pomóc w tym mają powroty do kadry Kingi Polenz i Joanny Obrusiewicz.

Tymczasem z duńskiego obozu dochodzą wieści, że kilkanaście zawodniczek odmówiło gry w reprezentacji. Na razie nie wiadomo czy Dunki blefują, aby wynegocjować większe pieniądze czy tez konflikt jest jeszcze poważniejszą sprawą. Przekonamy się o tym na początku czerwcu, kiedy to dojdzie do dwumeczu obu zespołów.

Sześciu Polaków zobaczymy w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów. Jednego z nich Grzegorza Tkaczyka (Rhein Necka Loewen) prezentujemy na plakacie. Z kolei Marcin Lijewski (HSV Hamburg) uwieczniony został na portreturze autorstwa Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego.     


Podsumowaliśmy rundę zasadniczą PGNiG Superligi mężczyzn. Ten sezon był zupełnie inny od poprzedniego. Od samego początku mecze były bardzo wyrównane. Nie licząc zespołów Wisły Płock i Vive Kielce każdy mógł wygrać z każdym To spowodowało, że w ligowej tabeli zrobiło się niezwykle ciasno i dopiero po ostatnich spotkaniach tej części rozgrywek poznaliśmy kolejność przed play off. Wygrana „Nafciarzy” w Kielcach pokazała, że drużynie Bogdana Wenty nie będzie tak łatwo obronić prymat na krajowym podwórku.  

Zajrzeliśmy również na zaplecze ekstraklasy, a konkretnie do Szczecina. Dwa miejscowe zespoły Pogoni, kobiecy i męski, bardzo liczą na awans. W rubryce „Oni grali w piłkę ręczną” przedstawiamy Ryszarda Makowskiego, znanego z występów z kabaretu OT.TO.  W dziale „Na kartach historii” wracamy MŚ 1983 grupy B kobiet, które odbyły się w Katowicach. To jak dotąd jedyna seniorska impreza w handballu zorganizowana w Polsce.  


To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego nagrodami są bilety na czerwcowe mecze reprezentacji – Polska-Dania w Elblągu i Polska-Portugalia w Poznaniu.. Aby je wygrać na początek trzeba podać hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji wraz z kuponem.