Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 47 Handball Polska

Ukazał się nr 47 Handball Polska

 

Ukazał się nr 47 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK. Można je również nabyć w siedzibie Związku.


W marcowym numerze w artykule „Superliga (czasowo) bez Vive i Wisły?” zwracamy uwagę na postulaty dwóch najsilniejszych obecnie polskich klubów – Vive Targi Kielce i Orlen Wisły Płock. Liderzy PGNiG Superligi bardzo by chcieli skorzystać z zaproszenia i zagrać w bałkańskiej Lidze „S”. W Płocku przyjęto pozę biernego obserwatora, w Kielcach jednak pomysł padł na podatny grunt. Wszak scenariusz kreślony w Belgradzie mówi o konkurencji dla najsilniejszej i najbogatszej w Europie Budesligi. A to jak wiadomo ocean swobodnie pływających sobie euro. Kłopot w tym, ze polskie klubu chętnie zagrają w Regionalnej Lidze, ale kosztem udziału w play off polskiej ekstraklasie. Na to przyzwolenia w ZPRP nie ma. Jak słusznie zauważył dyrektor sportowy Polsatu Marian Kmita warto sobie postawić pytanie czy opłaca się mieć silną reprezentację z silną ligą czy też jeden silny klub będący jednocześnie reprezentacją?


Przypominamy ostatni dwumecz Polski ze Słowenią w kwalifikacjach do ME 2012. Humory w polskim obozie po zielonogórskiej wiktorii znacznie się poprawiły. Z optymizmem można przygotowywać się do następnych potyczek w grupie, z Ukrainą i Portugalią. Droga do serbskich finałów wydaje się teraz krótsza.


Nasze reprezentantki kraju także myślą wystąpić w finałach imprezy rangi mistrzowskiej. Operacja MŚ Brazylia 2011 trwa od jakiegoś czasu. Kadrowiczki w kwietniu będą trenować na zgrupowaniu w Turcji. Wszystko z myślą wyeliminowania w play off Danii. Trener Kim Rasmussen w wywiadzie dla „Handball Polska” przyznaje, że jest rozczarowany decyzją klubowego pracodawcy z Roskilde, który rozwiązał z nim umowę.  Czy będzie to oznaczało większą determinację Rasmussena w pokonaniu Danii? Przekonamy się o tym w czerwcu.


Kolekcjonerzy plakatów powinni być usatysfakcjonowani. Zamieściliśmy na nim zdjęcie prezentującego w ostatnich meczach zespołu narodowego wysoką, równą formę Tomasza Tłuczyńskiego.  


Podsumowujemy rundę zasadniczą PGNiG Superligi Kobiet. Gdyby nie emocjonujący, ale nie do końca sprawiedliwy system play off Zagłębiu Lubin już teraz można byłoby gratulować pierwszego w historii mistrzostwa Polski. Finisz rozgrywek zapowiada się niezwykle ciekawie. Apetyt na tytuł mają bowiem jeszcze co najmniej dwa inne kluby.


W przypadku panów w końcówce rundy zasadniczej kibice większą uwagę przykładają do tego kto ostatecznie trafi do czołowej ósemki ligi. O dwa ostatnie miejsca w play off walczą aż cztery drużyny, w tym trzy z Dolnego Śląska. Bez wątpienia nie jest to dobry sezon dla zespołów z tego regionu.


Zajrzeliśmy też na zaplecze ekstraklasy. Zawodnicy Juranda Ciechanów są coraz bliżej historycznego awansu. Włodarze klubu już zaczęli kwestę, aby pomnożyć budżet drużyny. Obliczają, że do utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej będzie potrzebne ok. 1,5 mln zł. Nowy Sącz przed dwoma laty przeszedł do historii kobiecej piłki ręcznej z dwóch powodów: po raz pierwszy w historii rozegrano tutaj Superpuchar, po drugie – miasto gościło także po raz pierwszy uczestniczki Meczu Gwiazd. W tym sezonie o nowosądeckim żeńskim handball znowu głośno. W pierwszej lidze walczą zespoły, które mają siedzibę w widłach Dunajca i Kamienicy, Beskid i Olimpia-Sądeczanin.


Reaktywowaliśmy rubrykę „Oni grali w piłkę ręczną”. Przedstawiamy w niej Libera, a właściwie Marcina Piotrowskiego, hip-hopowego twórcę muzyki i tekstów. Jego trenerem w przeszłości był Jacek Okpisz. Liber lojalnie przyznaje, że bardziej trenował niż grał w handball, ale w karierze ma zaliczonych kilka turniejów jako środkowy rozgrywający. Liber nie wyklucza, że zwrot ‘jedna Wenta” znajdzie się w słowach jego piosenki.


Gospodarzem tegorocznych finałów mistrzostw Polski juniorek i juniorów był Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej. Przyszli następcy Tkaczyka, Bieleckiego i Szmala rywalizowali w Stadnickiej Woli, Z kolei piękniejsza część naszej populacji o medale walczyła  w Busku Zdroju. Po tytuły mistrzowskie sięgnęły faworyzowane drużyny Orlenu Wisły Płock i KSS-Kielce. 


To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego nagrodami są gadżety przygotowane przez KS Vive Targi Kielce, w tym koszulka-replika i szalik. Aby je wygrać na początek trzeba podać hasło z konkursu i wysłać na adres redakcji wraz z kuponem.