6 grudnia 2010

Dni Dawcy Szpiku DKMS

Jeszcze w październiku pięć szczypiornistek Kadry Narodowej dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku. Teraz, podczas meczów reprezentacji Polski w Mielcu i w Lublinie, w ślady Moniki Stachowskiej, Lucyna Wilanowskiej, Patrycji Kulwińskiej, Dagmary Kowalskiej i Małgorzaty Sadowskiej podążyła ponad setka osób – w tym kolejne sześć zawodniczek polskiej reprezentacji, które skorzystały z możliwości zarejestrowania się w bazie fundacji DKMS Polska.

Reprezentacja w koszulkach z logo Fundacji DKMS /Fot. Jakub Gucma

Piękny gest naszych kadrowiczek zapoczątkował nawiązanie współpracy pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i Fundacją DKMS, czego efektem były wspólnie organizowane Dni Dawcy Szpiku. Równocześnie Kadra Narodowa Kobiet chce aktywnie włączyć się w propagowanie idei dawstwa szpiku w Polsce.

Dnia 27 listopada 2010r. w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu oraz w dniach 3 i 4 grudnia 2010 r. w Hali Globus w Lublinie Fundacja DKMS Polska we współpracy z ZPRP przeprowadziła Dni Dawcy Szpiku – „Szczypiornistki przyłączają się do walki z białaczką”. Akcja była otwarta dla wszystkich, którzy zechcieli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku – łącznie było to ponad sto osób. Po zwycięskim dla naszych Pań turnieju preeliminacyjnym do MŚ 2011 nie zabrakło też oczywiście okazji do pamiątkowych zdjęć w koszulkach z logo Fundacji DKMS, której inicjatywy wspiera cała drużyna.

 

Alina Wojtas i Katarzyna Gleń podczas rejestracji w bazie Fundacji /Fot. Jakub Gucma

Była to dopiero pierwsza wspólnie przeprowadzona akcja, ale przed nami z pewnością kolejne spotkania podczas następnych meczów kadry narodowej kobiet. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla co drugiego chorego nie znajduje się zgodnie genetyczny dawca. W Polsce zarejestrowanych jest około 142 tyś. potencjalnych dawców szpiku, jednak nasz kraj ma potencjał na co najmniej milion zarejestrowanych osób. Dlatego tak wiele jeszcze jest do zrobienia. Razem możemy więcej!

 

Na udział w akcji zdecydował się również Sekretarz Generalny ZPRP Marek Góralczyk /Fot. Jakub Gucma

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest