Strona główna | ZPRP | Cypr rozgromiony! Znakomite otwarcie

Cypr rozgromiony! Znakomite otwarcie

 

W swoim pierwszym występie w ramach turnieju prekwalifikacyjnego do MŚ 2011 Polki pokonały w lubelskiej Hali Globus Cypryjki w stosunku 51:9 (30:1).  Warto odnotować iż jest to najwyższe zwycięstwo naszej reprezentacji w historii jej występów w rozgrywkach międzynarodowych. Biało-czerwone dominowały w zasadzie przez cały mecz. Cypryjki przyznały zresztą, że w ich kraju piłkę ręczną można spotkać w zasadzie jedynie w wydaniu amatorskim. Najlepszą zawodniczką w polskiej ekipie wybrana została Katarzyna Gleń, zdobywczyni dziewięciu bramek.

/Fot. Jakub Gucma

Dość powiedzieć, że w pierwszej połowie zawodniczki z wyspy Afrodyty nie zdobyły żadnej bramki z gry. Jedyne trafienie dla przyjezdnych padło po rzucie karnym egzekwowanym przez Lito Ellinę. Polki stanowiły zaporę nie do przejścia w obronie, raz po raz notując kolejne przechwyty, które z kolei pozwalały na szybkie kontry i łatwe bramki. Największy aplauz publiczności wzbudziło trafienie Iwony Niedźwiedź, który na sekundy przed końcem pierwszej partii zdobyła gola numer 30 dla naszego zespołu.

/Fot. Jakub Gucma

Po przerwie podopieczne Kim Rasmussena, co zrozumiałe, nie grały już tak agresywnie. Najważniejsze było aby uniknąć kontuzji przed najważniejszymi meczami – piątkowym ze Słowacją i w sobotnim z Austrią. Obraz gry oczywiście diametralnie się nie zmienił , ale pozwoliło to Cypryjkom na nieznaczne podreperowanie jakże niekorzystnego rezultatu. Przyjezdne, w drugich 30 minutach, ośmiokrotnie znalazły drogę do bramki strzeżonej przez Patrycję Mikszto, która w przerwie zastąpiła swoją koleżankę z Vistalu Łączpol Gdynia – Małgorzatę Sadowską. Ostatecznie Polki zwyciężyły 51:9 i tym samym odniosły najwyższe zwycięstwo w historii występów kadry narodowej na międzynarodowej arenie.

/Fot. Jakub Gucma

Polska – Cypr 51:9 (30:1)

Polska: Sadowska, Mikszto – Dworaczyk 9, Gleń 9, Semeniuk-Olchawa 7, Stachowska 6, Niedźwiedź 5, Byzdra 4, Pielesz 4, Zalewska 4, Paluch 1, Wilamowska 1, Wolska 1, Leśkiewicz. Kary 8 min.

Cypr: Matsouka – L.Ellina 2, Fiakkou 2, Charalambous 1, Digeni 1, Ktori 1, Papa 1, Syzinou 1. Kary !0 min.
Sędziowali Urmo Sitsi, Toomas Heinla (Estonia). Widzów 400.