24 listopada 2010

Dni Dawcy Szpiku w Mielcu i Lublinie

W miesiącu walki z choroba nowotworową- październiku cztery szczypiornistki z Kadry Narodowej dołączyły do grona potencjalnych dawców szpiku rejestrując się w bazie Fundacji DKMS Polska.

Są to: Monika Stachowska, Lucyna Wilanowska, Patrycja Kulwińska i Małgorzata Sadowska. Podążyły one ścieżką przetartą przez koleżankę z reprezentacji – Dagmarę Kowalską, która już wcześniej zarejestrowała się jako potencjalny dawca. Po jakimś czasie okazało się, że gdzieś na świecie jest jej „bliźniak genetyczny”, który potrzebuje pomocy. Zawodniczka oddała swoje komórki i uratowała życie 44-letniej Austriaczce. Wydarzenie to zapoczątkowało nawiązanie współpracy pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i Fundacją DKMS, czego efektem będą wspólnie organizowane Dni Dawcy Szpiku. Równocześnie Kadra Narodowa Kobiet chce aktywnie włączyć się w propagowanie idei dawstwa szpiku w Polsce.

Dnia 27 listopada 2010r. w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu oraz w dniach 3 i 4 grudnia 2010 r. w Hali Globus w Lublinie Fundacja DKMS Polska we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce przeprowadzi Dni Dawcy Szpiku – „Szczypiornistki przyłączają się do walki z białaczką”. Akcja jest otwarta dla wszystkich, którzy zechcą zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla co drugiego chorego nie znajduje się zgodnie genetyczny dawca. W Polsce zarejestrowanych jest około 142 tyś. potencjalnych dawców szpiku, jednak nasz kraj ma potencjał na co najmniej milion zarejestrowanych osób. Dlatego tak wiele jeszcze jest do zrobienia. Razem możemy więcej!            

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 27 listopada 2010 r.

Godzina: 12.00 – 19.30

Miejsce: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu  

Adres: ul. Solskiego 1, Mielec.

Data: 3 i 4 grudnia 2010 r.

Godzina: 14:00 – 20:00

Miejsce: Hala Globus

Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 8, Lublin.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.                

Więcej informacji: www.dkms.pl , tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl .

Kontakt:

Renata Rafa – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, renata.rafa@dkms.pl , tel. 22 331 01 47.

Jan Korczak-Mleczko – Rzecznik Prasowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, mleczko@zprp.org.pl , tel. 22 892 92 31.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest