5 listopada 2010

Kadrowiczki w walce przeciw białaczce

W październiku – miesiącu walki z choroba nowotworową – cztery szczypiornistki Kadry Narodowej dołączyły do grona potencjalnych dawców szpiku, rejestrując się w bazie Fundacji DKMS Polska. Dodajmy, że chodzi o Monikę Stachowską, Lucynę Wilamowską, Patrycję Kulwińską i Małgorzatę Sadowską. Podążyły one ścieżką przetartą już wcześniej przez koleżankę z reprezentacji – Dagmarę Kowalską.

 

Reprezentacja Polski kobiet /Fot. Łukasz Grochala – AF Cyfrasport

To właśnie zawodniczka Borussii Dortmund jako pierwsza zarejestrowała się jako potencjalny dawca. Po jakimś czasie okazało się, że gdzieś na świecie jest jej „bliźniak genetyczny”, który potrzebuje jej pomocy. Dagmara oddała swoje komórki i uratowała życie 44-letniej Austriaczce. Podczas ostatniego zgrupowania kadry, wszystkie cztery wymienione zawodniczki poddały się pobraniu wymazów wewnętrznej strony policzka, co potocznie mówiąc pozwoli zdefiniować ich kod genetyczny – DNA, a w przyszłości dopasować go do potrzebujących pomocy pacjentów.   

Wydarzenie to zapoczątkowało nawiązanie współpracy pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i Fundacją DKMS Polska – Baza Dawców Komórek Macierzystych. W efekcie tej współpracy będziemy wspólnie organizować Dni Dawcy Szpiku. Równocześnie Kadra Narodowa Kobiet chce aktywnie włączyć się w propagowanie idei dawstwa szpiku w Polsce.

Dagmara Kowalska podczas zabiegu pobrania komórek macierzystych /Fot. Fundacja DKMS

– Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy ze sportowcami, dla których niesienie pomocy osobom chorym na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego jest jedną z najważniejszych wartości. Nasze wspólne działania na pewno w znaczący sposób przyczynią się do poprawy sytuacji osób chorych. Warto pamiętać o tym, że im więcej osób zarejestruje się jako potencjalni dawcy szpiku tym większe szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego, od którego przeszczepienie jest często ostatnią szansą na uratowanie życia chorych – powiedziała Pani Renata Rafa reprezentująca Fundację.

Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. Fundatorem jest DKMS Niemcy. DKMS Polska otrzymuje wsparcie oraz bazuje na doświadczeniu DKMS Niemcy. Aby wygrać walkę przeciw białaczce, niezwykle ważni na tej wojnie są również partnerzy. Dlatego DKMS Polska współpracuje z Fundacją Urszuli Jaworskiej. Założycielka tej fundacji była chora na białaczkę i wraz ze swoja rodziną bardzo potrzebowała wsparcia. Od 1997 roku prowadzi fundację, która pomaga chorym i ich rodzinom walczyć z białaczką i innymi nowotworami.

Kiedy w 1991 roku na białaczkę zachorowała Methild Harf, jej rodzina chciała zrobić wszystko, aby ją uratować. Jedyną szansą był przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Niestety w tym czasie w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych dawców szpiku kostnego. Dlatego rodzina podjęła działania, które mogły pomóc uratować to jedno życie. W ten sposób z prywatnej inicjatywy dr Petera Harfa oraz lekarza prowadzącego Panią Methild Harf, Prof. Dr. Gerharda Ehningera, 28 maja 1991 roku powstała Fundacja DKMS.

 W ciągu 17 lat DKMS rozwinął się w największą na świecie bazę dawców komórek macierzystych (ponad 1 835 000 zarejestrowanych dawców, styczeń 2009) potocznie nazywanych dawcami szpiku kostnego. W ciągu 17 lat ponad 16 368 dawców zarejestrowanych w DKMS oddając swoje komórki macierzyste, uratowało życie chorym na białaczkę. W 2008 roku DKMS przebadał ponad 200 000 nowych dawców. W tym samym roku w Niemczech dokonano 2904 przeszczepów komórek macierzystych od niespokrewnionych dawców. Również w roku 2008, 61 dawców zarejestrowanych w DKMS Niemcy oddało swoje komórki macierzyste pacjentom w Polsce.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest