Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 41 Handball Polska

Ukazał się nr 41 Handball Polska

 

Ukazał się nr 41 magazynu „Handball Polska”. Czasopismo będzie dystrybuowane  w sieci „Kolportera” i w salonach EMPiK, można je również kupić w siedzibie Związku. Każdy z czytelników w dowolnym momencie może zamówić prenumeratę w ZPRP.

Miło nam poinformować, że zmieniliśmy szatę graficzną. Zmiany nie są rewolucyjne, ale mamy nadzieję, że sprawią, iż po lekturę pisma nasi odbiorcy będą częściej sięgali. Już na starcie nowego numeru  zamieściliśmy rozmowę „Zdrowie jest priorytetem” z Karolem Bieleckim. „Kola” przyznaje, że bardzo poważnie rozważa powrót do zespołu narodowego. Oczywiście jeżeli pozwoli mu na to zdrowie i … w kadrze będzie go widział trener Bogdan Wenta.

Za nami już kilka kolejek ekstraklasy, którą od tego sezonu nosi nazwę PGNiG Superligi. Na łamach rozważamy szanse drużyn na zajęcie poszczególnych miejsc na koniec sezonu. Tym razem więcej miejsca poświęciliśmy Azotom Puławy, Zagłębiu Lubin, Orlenowi Wiśle Płock i Startowi Elbląg. Wyjaśniamy dlaczego w Płocku kawa ostatnio cieszy się mniejszym powodzeniem miejscowych kibiców.

W Nałęczowie już po raz drugi zebrali się rozjemcy na corocznej Kursokonferencji Sędziów i Delegatów.  Pamiętajmy, że od ich pracy także zależny jest wizerunek PGNiG Superligi.    

Od następnych rozgrywek zacznie obowiązywać uchwała Zarządu ZPRP, która nakazuje organizowanie meczów, w tej klasie, w halach o pojemności co najmniej 3000 widzów. Przedstawiamy raport jak wybrane kluby przygotowują się do nowej sytuacji prawnej.

W poprzednim numerze HP analizowaliśmy najciekawsze ruchy transferowe w Bundeslidze. Teraz przyszedł czas na analizę kadrową na Półwyspie Iberyjskim. W hiszpańskiej Asobal fani również nie mogli narzekać na brak atrakcji oraz spektakularnych transferów  Do nich możemy zaliczyć przenosiny Mariusza Jurkiewicza do BM Ciudad Real.

Jeśli o znanych nazwiskach mowa to warto zareklamować artykuł o Ivano Balicu. Chorwat został wybrany przez IHF na piłkarza ręcznego wszech czasów. Rodacy docenili jego zasługi i poświęcili mu jedną z gwiazd Ulicy Sław w jednym z adriatyckich kurortów.

Zachęcamy do ciekawej relacji z konferencji EHF w Odense dotyczącej kobiecej piłki ręcznej. Jak obliczyli fachowcy zawodniczki średnio w meczu przebiegają 80-90 procent tego, co realizują mężczyźni. Przystano na zalecenie MKOl, aby mecze kobiet na igrzyskach sędziowały wyłącznie panie w myśl coraz bardziej podnoszonej zasady parytetu. W Danii zaprezentowano młodszą siostrę piłki ręczną, a mianowicie street handball, w którą dzieci i młodzież mogą grać praktycznie wszędzie. Kontynuując wątek o najmłodszych adeptach naszej dyscypliny pokazujemy doskonałą pracę w Zawadzkiem. Turniej „Sławomir Szmal zaprasza” ma być pomocny w wyławianiu uzdolnionej młodzieży z okolicznych gmin.  

Starsi kibice z Trójmiasta z rozrzewnieniem wspominają sukcesy odnoszone przez Wybrzeże Gdańsk. Jest szansa, że w ślady tego utytułowanego klubu pójdą następcy. Powołano Stowarzyszenie Handball Club Wybrzeże Gdańsk, które życie rozpoczyna od II ligi.

Niedawno minęła szósta rocznica śmierci jednego z najlepszych piłkarzy ręcznych świata. Jerzego Klempela wspominają najbliżsi, koledzy z boiska, a także zawodnicy, których prowadził już jako trener.

Zamieszczamy także wywiad z Emilią Rogucką, którą trener Jerzy Ciepliński określił jako niespełniony talent polskiej piłki ręcznej. Niestety karierę tej leworęcznej zawodniczki co pewien czas przerywają kontuzje.  

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego nagrodami są gadżety sponsora ZPRP – firmy Balcerzak. Aby je wygrać na początek trzeba podać hasło z krzyżówki.