Strona główna | Piłka Plażowa | Olsztyn i Wrocław mistrzami Polski

Olsztyn i Wrocław mistrzami Polski

 

Piłkarze ręczni Warmii Traveland Olsztyn po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Polski w plażowej odmianie piłki ręcznej. Triumfatorzy zdetronizowali obrońcę tytułu – drużynę SPRP Damy Radę Inowrocław. Wśród pań sukces sprzed roku powtórzyły zawodniczki AZS AWF Wrocław. Impreza po raz drugi z rzędu została rozegrana na boiskach Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.

Złote medale w rywalizacji kobiet pojechały do Wrocławia Fot. B.Łukasiewicz

Olsztynianie mieli słaby początek turnieju. Z wielkim trudem pokonali w meczu otwarcia, Rondel Team Legnica, po serii rzutów „shoot out" wygrali 2:1. Już w drugim grupowym spotkania szczypiorniści z Olsztyna zmierzyli się z mistrzami Polski. Zwycięzcę ponownie musiały wyłonić „shoot outy”. Tym razem szczęście dopisało inowrocławianom. Serie rzutów karnych kończył ich as Mariusz Łukaszewicz, który nie zmarnował szansy. Rzucił za dwa i cały mecz zakończył się zwycięstwem Damy Radę 2:1. W trzecim występie olsztynianie 2:0 pewnie wygrali z Aulą Radom. Dzięki temu znaleźli się w gronie najlepszych czterech drużyn finałowego turnieju. W półfinale Warmia, nie bez problemów zwłaszcza w drugim secie, wygrała z Gwardią Opole 2:0.


Mariusz Łukasiewicz atakuje bramkę Travelandu Fot. B.Łukasiewicz

Pierwszy z zaplanowanych finałów rozegrały panie. Zmierzyły się w nim drużyny AZS AWF Wrocław i Reflex Pyrki AZS Poznań. Wrocławianki z dużymi kłopotami, ale jednak obroniły tytuł sprzed roku.


Plażowa odmiana piłki ręcznej zdobywa popularność także w Polsce Fot. B.Łukasiewicz

Piąty potyczka Warmii Travelandu i Damy Radę w tym sezonie kończyła 2. Finał Mistrzostw Polski w Starych Jabłonkach. Przy wsparciu blisko dwóch tysięcy widzów olsztynianie, po raz pierwszy w historii, okazali się lepsi od inowrocławian, którzy tydzień wcześniej W Świnoujściu sięgnęli po Puchar Polski. Jak pisze „Gazeta Olsztyńska” dla gospodarzy nie było straconych piłek, zdarzało się, że czasami zawodnicy wręcz nurkowali w piasku. Pierwsza połowa długo była wyrównana, obie ekipy miały kłopoty ze skutecznością. W olsztyńskiej bramce cuda wyczyniał Sebastian Sokołowski, dzięki czemu ostatecznie wygrała Warmia Traveland. W drugiej odsłonie niesieni dopingiem olsztynianie byli bezbłędni w defensywie i zabójczo skuteczni w atakach, więc wygrali 20:10, a cały mecz 2:0, zdobywając tytuł mistrzów Polski 2010.


Do pięciu razy sztuka Fot. B. Łukasiewicz

– To złoto dedykujemy Jackowi Zyskowi, który z powodu kontuzji nie mógł zagrać, ale był z nami i wspierał nas – powiedział Marcin Malewski, kapitan Warmii.

Do olsztynian – zeszłorocznych brązowych medalistów Mistrzostw Polski – trafiły też nagrody indywidualne – Marcin Malewski został najlepszym zawodnikiem turnieju, a Sebastian Sokołowski, najlepszym bramkarzem zawodów.


Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Polski 2010:

mężczyźni:

1. Warmia Traveland Olsztyn
2. Damy Radę Inowrocław
3. GRU Poznań
4. Gwardia Opole
5. Rondel Team Legnica
6. Ekipa z Materaca
7. Aula Team Radom
8. Gwardia Koszalin

kobiety:

1. AZS AWF Wrocław
2. Pyrki Poznań
3. Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie
4. Squad Warszawa
5. Red Hot Czili Buk
6. UKS Polkowice
7. Relax Warszawa