Strona główna | ZPRP | Polacy w finałach ME!

Polacy w finałach ME!

 

Finlandia, Chorwacja oraz Włochy były rywalami reprezentacji Polski juniorów, prowadzonej przez trenera Jacka Okpisza, podczas turnieju kwalifikacyjnego do finałów mistrzostw Europy rozgrywanego w dniach 21-23 maja w Wągrowcu. Awans do głównej imprezy, która  odbędzie się w dniach 12-22 sierpnia w Czarnogórze, wywalczyli Polacy i Chorwaci!

Wyniki:

Dzień 1:

Chorwacja-Włochy 37:26 (19:12)

Polska-Finlandia 31:27 (15:11)

Dzień 2:

Polska-Chorwacja 19:31 (7:15)

Finlandia-Włochy 34:22 (14:13)

Dzień 3:

Polska-Włochy 26:21 (12:10)

Chorwacja-Finlandia 40:24 (18:16)

Klasyfikacja końcowa:

1. Chorwacja

2. Polska

3. Finlandia

4. Włochy

Wyróżnienia indywidualne:

Najlepszy bramkarz: Michał Kapela (Polska)

Najlepszy zawodnik: Filip Celic (Chorwacja)     

Król strzelców: Jani Tuominen (Finlandia)

– Dotąd ani razu nie graliśmy z tymi drużynami. Finów mieliśmy lepiej poznać w Malborku, ale w związku z ogłoszoną żałobą narodową, turniej został odwołany – mówił przed turniejem trener Okpisz. Szkoleniowiec przyznawał, że na papierze Polska i Chorwacja mogły uchodzić za faworytów imprezy. Przestrzegał jednak przed takim nastawieniem. –  Piłka ręczna robi się coraz bardziej popularna w wielu  krajach. Dla przykładu reprezentacja Finlandii zakwalifikowała się do tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy.

Turniej w Wągrowcu zdecydowanie wygrała reprezentacja Chorwacji, odnosząc zwycięstwa we wszystkich 3 meczach. Drugie premiowane awansem miejsce zajęli Polacy, ale tak jak przewidywał trener Okpisz ich mecze przeciw Finom i Włochom, wcale do łatwych nie należały. Szczególnie w pierwszych połowach przeciwnicy stawili Biało-czerwonym zdecydowany opór, na szczęście nasi reprezentanci potrafili udowodnić swoją wyższość, rozstrzygając na swoją korzyść oba spotkania. Jedynie przeciw Chorwatom zaprezentowali się z gorszej strony, zdobywając do przerwy zaledwie 7 bramek, w drugiej partii nieco się w tym względzie poprawili, ale na świetnie grających gości z Bałkanów było to zdecydowanie za mało.

W drużynie Okpisza do wyróżniających się graczy należy zaliczyć Pawła Paczkowskiego z Wisły Płock i bramkarza Michała Kapelę z SPR Chrobry Głogów. Z dobrej strony zaprezentował się też Oliver Staszewski. – Może grać na lewym jak i na środku rozegrania. Dużo widzi na boisku, lepiej od kolegów porusza się na nogach. Za to gorzej prezentuje się pod względem siły fizycznej – ocenił tego zawodnika selekcjoner.