Strona główna | Handball Polska | Ukazał się nr 37 Handball Polska

Ukazał się nr 37 Handball Polska

 

Nr 37 miesięcznika Handball Polska jest już do nabycia w sieci Kolportera i salonach EMPiK. Czasopismo można również nabyć w siedzibie ZPRP. Każdy z czytelników w dowolnym momencie może zamówić prenumeratę w siedzibie Związku.

Majowy numer rozpoczynamy zwróceniem uwagi na konkurs na stanowisko trenera głównego reprezentacji Polski seniorek. Już wiadomo, że komisja konkursowa wybrała trzy kandydatury, w tym Bożenę Karkut. Następcę Krzysztofa Przybylskiego powinniśmy poznać w czerwcu. Pierwszym zadaniem nowego selekcjonera będzie awans do mistrzostw świata 2011 w Brazylii. Stamtąd droga wiedzie do igrzysk w Londynie.

Piłkarki ręczne z Lublina po raz piętnasty w historii klubu okazały się najlepsze w Polsce. Z kolei zawodnicy Vive Targi Kielce sięgnęli po Puchar Polski. Nasza relacje z tych wydarzeń wzbogaciliśmy o duża liczbę efektownych zdjęć.

Już niespełna dwa miesiące dzielą nas od bitwy w Chicago. 17 lipca dojdzie tam do arcyciekawego meczu. Podopieczni Bogdana Wenty zmierzą się z drużyną Niemiec. Temat rozegrania spotkania w Wietrznym Mieście narodził się kiedy metropolia ta była faworytem w wyścigu o organizację igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Amerykanie porażką się nie zrazili i za cztery lata chcą mieć pół miliona regularnie grających w piłkę ręczną.

Za rewelację sezonu można śmiało uznać zespół MMTS Kwidzyn. Trener Zbigniew Markuszewski jeszcze przed piątym półfinałowym meczem w ekstraklasie z Wisłą Płock zapowiadał, że liczy na dwa finały. Tym drugim będzie rywalizacja w Challenge Cup ze Sportingiem Lizbona. 

W tym numerze szczególnie polecamy artykuł „Szkoła Mistrzów”. Kto dotąd nie poznał tajemnicy sukcesów Francuzów, złotych medalistów mistrzostw Europy, igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, to po tej lekturze autorstwa Wojciecha Nowińskiego nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Tam wszystkie drużyny klubowe na szczeblu państwowym, a jest ich aż 224, muszą prowadzić szkolenie młodzieży. Kto odważy się zmierzyć z francuską machiną szkoleniową? A „wszystko zaczyna się od obrony”. Na doskonalenie tego elementu taktyki we Francji często poświęcane jest aż 70 procent czasu treningowego. 

Na nasze łamy powróciły artykuły o tematyce piłka ręczna z perspektywy psychologa. Tym razem miejsce poświęciliśmy perswazji trenerskiej. Jak wiadomo wywieranie wpływu to jeden z podstawowych działów psychologii, które dobrze powinni poznać wszyscy szkoleniowcy.

Piszemy również o zawodnikach 1. i 2. Budesligi o polsko brzmiących nazwiskach np. Rojewski, Murawski, Wiemcek czy Dombrowski. Niektórzy z nich mają polskie pochodzenie i nie wykluczają gry w barwach biało-czerwonych.

Rozmawialiśmy z reprezentantkami Polski, aktualną – Małgorzatą Kucińską i byłą – Magdaleną Młot, którą odnaleźliśmy aż w dalekim Melbourne.

Co mają wspólnego mistrzostwa świata 1974 z mistrzostwami Europy 2010? Bardzo wiele. Na obu imprezach nasza drużyna narodowa zajęła 4.miejsce, a najlepszym bramkarzem uznano polskiego zawodnika. W tym roku był to Sławomir Szmal, a 36 lat temu formą imponował Andrzej Szymczak.

To oczywiście nie wszystkie tematy. Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w kolejnym konkursie, którego nagrodami są dwa podwójne bilety na mecz towarzyski mężczyzn Polska-Chorwacja – 13 czerwca w Warszawie.